7 czynników, które zaniżają wartość mieszkania

Kupno lub sprzedaż mieszkania to duża inwestycja, do której warto się przygotować. Sprzedający chce uzyskać jak najwyższą cenę, a kupującemu zależy, by była ona dla niego jak najbardziej atrakcyjna. Co wpływa na wartość mieszkania, na co szczególnie zwrócić uwagę? Co wpływa na obniżenie ceny nieruchomości?

& czynnikow, ktore zanizaja wartosc mieszkania

fot. starush/bigstockphoto.com

Oto kilka ważnych czynników, które decydują o niższej cenie mieszkania.

1. Stan techniczny

Stan techniczny lokalu w znaczącym stopniu decyduje o jego cenie i chodzi tu zarówno o ściany, podłogi i okna, jak i całą instalację elektryczną i kanalizację, a nawet elewację i stan ogólny danego budynku. Jeśli mieszkanie nadaje się do generalnego remontu, jego cena będzie stosunkowo niska, szczególnie, jeśli koszty planowanych robót będą bardzo wysokie. Ważne są również elementy wykończeniowe – czy są w dobrym stanie i wysokiej jakości. Wiele osób niechętnie podchodzi do zakupu nieruchomości, która już na początku wymaga dużego nakładu pracy i pieniędzy.

2. Lokalizacja nieruchomości

Najbardziej pożądane są te nieruchomości, które są dobrze skomunikowane z resztą miasta i mają rozbudowaną infrastrukturę (sklepy, przedszkola, przychodnie etc.). Tańsze lokalizacje to te, które mieszczą się w dzielnicach o dużej przestępczości lub o niezbyt dobrej opinii, miejsca, gdzie często interweniuje policja lub straż miejska. Szczególnie mało atrakcyjne są one dla rodzin z dziećmi. Nieruchomości, do których jest dobry dojazd są szczególnie cenione, ale np. mieszkanie przy głównej ulicy czy stacji jest tańsze.

3. Hałas

Mieszkania, w których szczególnie odczuwalny jest hałas miasta (przy głównych węzłach komunikacyjnych, przy szkołach, miejscach zgromadzeń publicznych, koncertów) tracą na atrakcyjności. Podobnie rzecz się ma z tymi, które są umiejscowione przy placach budowy czy innych robót, bo komfort życia w ich pobliżu zdecydowanie spada.

4. Plan zagospodarowania przestrzeni

Przez zakupem/sprzedażą mieszkania należy sprawdzić, czy obok nie będzie budowana np. droga o dużym natężeniu ruchu czy też osiedle zasłaniające widok z okna. Spowoduje to bowiem, że mieszkańcy będą np. narażeni na permanentny harmider lub w ich mieszkaniu prawie nie będzie słońca.

5. Koszty utrzymania mieszkania

Mieszkania w starych kamienicach, chociaż urokliwe, bywają dość uciążliwe w utrzymaniu, np. ze względu na koszty ogrzewania. Jeśli chcemy kupić dane mieszkanie, warto sprawdzić, jak kształtują się różne opłaty, zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

6. Indywidualne zmiany dokonywane w mieszkaniu

Trudniej jest sprzedać mieszkanie, w którym dokonano jakichś szczególnych zmian, jeśli chodzi np. o układ pokoi, ich przeznaczenie, wykończenie czy funkcjonalność. Gust właściciela nie do końca może znaleźć potwierdzenie w oczach potencjalnego klienta. Futurystyczne lub awangardowe elementy dekoracji lub innowacyjne rozwiązania w układzie mieszkania mogą się przyczynić do jego niższej ceny na rynku.

7. Zwierzęta

Klienci zazwyczaj wolą mieszkania, w których nie ma śladów po mieszkających tam zwierzętach. Jest to szczególnie ważne, jeśli mają oni alergię. Jeśli jest ona silna, dane mieszkanie może być nawet z tego powodu skreślone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.