Cena mieszkania a sytuacja na rynku nieruchomości

Każdy marzy o własnym M, lecz nie każdego stać na zakup mieszkania. Nie zawsze jest odpowiedni moment na sfinalizowanie tego rodzaju transakcji. Warto śledzić sytuację na rynku nieruchomości, gdyż to właśnie tam kształtują się ceny za lokale mieszkaniowe. Wówczas można zaobserwować okresy mniej oraz bardziej korzystne z punktu widzenia kupujących.

Jakie czynniki sprawiają, że ceny są niższe, a co zaś wpływa na skoki cen mieszkań? kredy mieszkanie

Rynek nieruchomości, podobnie jak inne rynki branżowe, jest silnie powiązany z tempem wzrostu gospodarczego kraju. Istnieje kilka rodzajów mechanizmów rynkowych, które mają istotny wpływ na ceny nieruchomości. Ceny mieszkań spadają wtedy, kiedy podaż, czyli wytwarzanie nowych zasobów nieruchomości jest większa niż zapotrzebowanie na nie. Im więcej ofert sprzedaży własnych czterech kątów, tym potencjalni nabywcy mogą negocjować ceny i wybrać tę najlepszą, często najtańszą ofertę.

Trendy spadkowe cen mieszkań powodowane są kilkoma czynnikami:

 

  • Czynnik ekonomiczny, wiążący się z kryzysem gospodarczym, powodującym redukcję etatów (większe bezrobocie) oraz niższe zarobki. Ma to wpływ na rynek nieruchomości w zakresie popytu. Im szybciej rozwija się gospodarka danego kraju, tym większe zainteresowanie rynkiem nieruchomości.
  • Największym problemem na rynku nieruchomości pociągającym za sobą spadek cen mieszkań jest polityka banków, powodująca niską zdolność kredytową Polaków, których na mieszkania po prostu nie stać. Zaniżenie ceny za dane M najprawdopodobniej szybciej skusi potencjalnego nabywcę niż np. dofinansowanie z rządu (co daje dziś przewagę mieszkaniom z rynku wtórnego).
  • Nadpodaż mieszkań wymusza na sprzedających obniżki cen nieruchomości.
  • Brak zainteresowania inwestorów zagranicznych rynkiem nieruchomości (pierwotnym) może spowodować spadek cen lokali.
  • Czynnik społeczny. Emigracja, późniejsze opuszczenie domu rodzinnego czy założenie własnej rodziny hamuje rynek nieruchomości, który wówczas kształtuje niższe ceny mieszkań.
  • Czynnik demograficzny, czyli starzenie się społeczeństwa powoduje zastój na rynku nieruchomości, a tym samym – spadek cen.

Wzrost cen mieszkań powodują:

 

  • Stabilna sytuacja na rynku pracy, powolne podnoszenie się kraju z kryzysu gospodarczego oraz większe zarobki potencjalnych kupców. Wzrost dochodów ludności znacznie wpływa na wzrost ilości sprzedawanych nieruchomości. Im większy jest popyt, tym większe ceny osiągają nieruchomości, zaś kupujący lokale mają większe możliwości spłaty zobowiązań finansowych, które zaciągnęli w bankach.
  • Łatwiejszy dostęp do kredytów mieszkaniowych. Kiedy zwiększa się szansa na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, na rynku nieruchomości kształtuje się korzystniejsza sytuacja dla osób zainteresowanych nabyciem nieruchomości na własność, a następnie sfinansowanie jej zakupu z kredytu. Taka sytuacja na rynku nieruchomościami wynika głównie z tzw. rekomendacji S, dotyczącej dobrych praktyk w zakresie zarządzania kredytami hipotecznymi (niższe oprocentowanie).
  • Kurczenie się ofert nowych inwestycji w największych polskich miastach. Kiedy na rynku nieruchomości nie pojawiają się nowe oferty sprzedaży mieszkań, to ceny aktualnie wystawionych lokali idą w górę.
  • Mieszkania znajdujące się w pożądanej przez wszystkich lokalizacji (np. mieszkania w Warszawie – najczęściej centrum miasta) zawsze będą posiadały wyższą cenę na rynku nieruchomości. Podobnie jest z lokalami o dużym metrażu, bez względu na to czy są to mieszkania z rynku wtórnego, czy z pierwotnego.
  • Dofinansowania ze strony państwa mogą powodować trend wzrostowy cen na rynku nieruchomości, jak to było w przypadku programu „Rodzina na Swoim” czy dziś – „Mieszkania dla Młodych”. Dotyczy to głównie lokali z rynku pierwotnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *