Ceny mieszkań – marzec 2021 (raport Expandera i Rentier.io)

Wraz z wybuchem pandemii koronawirusa i pierwszym lokcdownem mówiło się załamaniu rynku nieruchomości i szybkim spadku cen mieszkań. Po roku wiadomo, że sytuacja jest kompletnie inna. Raport, jaki został przeprowadzony przez serwis Expander i Rentier.io unaocznił, iż w 15 z 16 analizowanych miasta zanotowano spore wzrosty cen nieruchomości.

Raport dotyczy duży miast, z liczbą mieszkańców powyżej 200 tys. osób. Tylko jedno miasto z tego zestawienia uzyskało wynik niższy niż przed rokiem – tańsze mieszkania kupimy w Katowicach, gdzie obecnie za metr kwadratowy płaci się 6,6 tys. zł, co daje dwa procent mniej niż przed rokiem. Natomiast wyliczając średnią okazuje się, że ceny mieszkań w porównaniu z 2020 roku wzrosły aż o 6,6 proc. Najdrożej nadal jest w Warszawie, gdzie stawki rozpoczynają się od 11,2 tys. złotych, choć rynek najmu jest aktualnie mniej pewniejszy. Co ciekawe największy wzrost cen odnotowano w Sosnowcu, gdzie mieszkania podrożały aż o 23 proc. i minimalna stawka za metr wynosi już 5 tys. złotych.

Powszechne Krajowe Zasady Wyceny

Przyglądając się sytuacji na rynku kredytów hipotecznych można spodziewać się dalszego boomu na zakup mieszkań. Niskie koszty kredytowe i coraz łagodniejsze wymogi banków skłaniają wiele osób do decyzji o zakupie. Niektóre banki zdecydowały się nawet na obniżenie minimalnego wkładu własnego do 10 proc., choć nadal najlepsza marża oferowana jest przy kredytach z 20-procenetowym wkładem. Przeszkodą do otrzymania kredytu nie jest już prowadzenie działalności gospodarczej czy zatrudnienie na umowę o dzieło. Trudności z otrzymaniem kredytu mogą mieć jedynie osoby, które pracują w branżach najbardziej dotkniętych przez pandemię jak hotelarstwo czy gastronomia.

Atrakcyjnie położone mieszkania znajdują kupców w zaledwie kilka dni. Zdarzają się nawet sytuacje licytacji oferentów o dany lokal. Bardzo niskie oprocentowanie lokat bankowych stale skłania do inwestowania w nieruchomości, a będzie się to opłacać dopóki stopy procentowe nie wzrosną. Specjalistom z branży trudno jednak wskazać kiedy może to nastąpić, bo ostatnie przewidywania kompletnie się nie sprawdziły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *