Deregulacja zawodu rzeczoznawcy

Działająca od 18 marca 2014 roku ustawa deregulacyjna uwalniając zawód rzeczoznawcy wprowadziła nowe łagodniejsze zasady nadawania uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości. W konsekwencji został obniżony poziom wykształcenia rzeczoznawców majątkowych, skrócony czas trwania praktyk, zmniejszona liczba operatów szacunkowych wykonywanych w czasie trwania praktyki, natomiast nadal obowiązuje egzamin państwowy.

bigstock-Young-Beautiful-Woman-Showing--47815547

Nowe wymagania dla rzeczoznawców

Po wejściu ustawy uprawnienia zawodowe rzeczoznawcy majątkowego może uzyskać osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, a więc nie może być karana za przestępstwa gospodarcze, skarbowe, fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych, znaków urzędowych, składanie fałszywych zeznań.

Kandydat do zawodu rzeczoznawcy majątkowego powinien posiadać wykształcenie wyższe. Do 1 stycznia obowiązkowy był tytuł magistra, obecnie wystarczy uzyskanie licencjatu. Obowiązuje nadal ukończenie ukierunkowanych studiów podyplomowych. Wyjątek stanowią osoby, których program studiów uwzględniał minimalne wymogi programowe obowiązujące na studiach podyplomowych w zakresie wyceny nieruchomości i fakt ten udokumentują zaświadczeniem z uczelni.

Praktyki dla rzeczoznawców

Obowiązkowe jest nadal odbycie skróconej, płatnej praktyki zawodowej trwającej pół roku (przed 1 stycznia wynosiła 12 miesięcy) u rzeczoznawcy majątkowego uprawnionego do prowadzenia praktyk zawodowych. W ramach praktyki kandydat na rzeczoznawcę majątkowego zobowiązany jest do samodzielnego wykonania sześciu projektów operatów szacunkowych (do 1 stycznia wykonywał 15 projektów) stosując różne metody i techniki wyceny. Z obowiązku odbywania praktyki zwolnione są osoby, które przeszły praktyki studenckie zorganizowane przez uczelnię w porozumieniu z organizacją zawodową rzeczoznawców, a także mające dwuletnie doświadczenie związane z wyceną. Ostatnim punktem do spełnienia jest zdanie dwuetapowego egzaminu przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną w terminie i miejscu określonym przez ministra rozwoju i infrastruktury.

Deregulacja zwiększy konkurencyjność

Wprowadzenie deregulacji miało między innymi ułatwić uzyskanie kwalifikacji do wykonywania zawodu rzeczoznawcy majątkowego. Z założenia większa liczba osób posiadająca taki tytuł zawodowy, to większa konkurencyjność na rynku po stronie podaży. Tym samym zakłada się, że ceny za usługi rzeczoznawców majątkowych stopniowo mogą ulec obniżeniu. Dodatkowo większa konkurencja będzie zmuszała do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji, aby utrzymać się na rynku w tym zawodzie. Z drugiej zaś strony, zmniejszona liczba godzin praktyk, szczególnie obniżenie o połowę ilości operatów szacunkowych obowiązkowych do wykonania przez kandydata, może przyczynić się do wprowadzenia na rynek osób, które nie będą posiadały odpowiedniego doświadczenia w prowadzeniu tego typu działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *