Dopasuj cenę mieszkania do sytuacji na rynku

Posiadanie własnego mieszkania stanowi świetną lokatę kapitału – tym lepszą, o ile ową nieruchomość możemy wynająć. Czasami jednak zmuszeni jesteśmy do jej sprzedaży. Rynek nieruchomości, zarówno pierwotny, jak i wtórny charakteryzuje się sporą konkurencją. Duża ilość nowo wybudowanych mieszkań oraz obowiązująca tak zwana ustawa deweloperska, chroniąca interesy nabywców sprawiła, że deweloperzy zaczęli oferować sprzedaż nieruchomości w bardzo atrakcyjnych cenach. Wyraźna niegdyś różnica pomiędzy cenami lokali mieszkalnych oferowanych na rynku pierwotnym i rynku wtórnym zaciera się.

Cena mieszkania

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na samodzielną sprzedaż, czy na pomoc pośrednika, istotny wpływ na znalezienie nabywcy i sfinalizowanie transakcji ma cena, jaką chcemy uzyskać lub na jaką jesteśmy w stanie się zgodzić. Oprócz naszych osobistych preferencji, na cenę nieruchomości sprzedawanej na rynku wtórnym wpływa między innymi jej lokalizacja (otaczająca infrastruktura drogowa i komunikacyjna, bliskość terenów zielonych), stan techniczny mieszkania oraz standard jego wykończenia, metraż, rozkład, piętro, na którym się znajduje, rok budowy bloku, wysokość czynszu itd.

Istotne jest tutaj rozróżnienie między ceną ofertową, czyli taką, jakiej oczekujemy, a tak zwaną ceną transakcyjną (ostateczną). Cena ofertowa najczęściej jest o kilka/kilkanaście procent wyższa od rynkowej wartości mieszkania i daje możliwość negocjowania ceny ostatecznej.

Z powodu niewielkich różnic w wartościach lokali mieszkalnych nowych i używanych, osoby chcące kupić mieszkanie często decydują się na ofertę deweloperską lub postanawiają poczekać na ich spadek na rynku wtórnym. Taka sytuacja może implikować problemy ze sprzedażą mieszkania. Co wtedy? Możemy oczywiście czekać na zmianę nastrojów na rynku nieruchomości, ale niewątpliwie będzie to wiązało się z długim oczekiwaniem i nierzadko stratą pieniędzy, wydanych na nieskuteczną reklamę.

Jeśli długo nie możemy sprzedać mieszkania (lub zależy nam na jak najszybszej transakcji), możemy zmniejszyć nasze finansowe oczekiwania do wysokości ceny rynkowej, a nawet niższej i przestawić je jako ofertę ostateczną. Aktualizacja ceny sprzedawanej przez nas nieruchomości z pewnością wpłynie na jej konkurencyjność na lokalnym rynku.

Ustalając ostateczną wartość mieszkania warto mieć na uwadze obowiązek odprowadzenia przez kupującego podatku dochodowego. Jeśli cena transakcji w znacznym stopniu będzie odbiegała od rzeczywistej wartości rynkowej nieruchomości, osoba zainteresowana kupnem mieszkania może mieć zastrzeżenia co do zaistniałej różnicy – kupując mieszkanie po zaniżonej cenie i odprowadzając od niej podatek może być ona wezwana przez Urząd Skarbowy do złożenia wyjaśnień i uregulowania różnicy wraz z odsetkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *