Jak wycenić mieszkanie na własną rękę

Do wyceny własnej nieruchomości należy podchodzić poważnie i odpowiedzialnie, w końcu to od niej zależy czy wraz ze sprzedażą mieszkania poniesiemy jakieś straty. Precyzyjne określenie wartości naszych czterech ścian wymaga doskonałej znajomości branży oraz proporcji między popytem i podażą, a także brania pod uwagę czynników przekładających się bezpośrednio na zwiększenie bądź zmniejszenie wartości mienia. Najczęściej tego rodzaju zadania podejmuje się profesjonalny rzeczoznawca, choć sam właściciel mieszkania również może podjąć się wyceny na własną rękę.

Każda wycena mieszkania składa się z: przebadania rynku i jego specyfiki oraz określenia cech charakteryzujących samo mieszkanie wraz z jego prawnymi uwarunkowaniami. Za profesjonalną wycenę trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych, jednak sporządzony przez rzeczoznawcę dokument jest niezbędny podczas spraw formalnych i niestety żaden inny nie będzie rozpatrywany przez państwowe instytucje czy urzędy. Dlatego też własna wycena mieszkania na sprzedaż bez pomocy rzeczoznawcy przez większość osób traktowana jest jako przybliżony wynik analiz, nie zaś jako właściwy dokument.

Architect Calculating Costs Of House Construction

 

Jak dokonać wyceny mieszkania bez pomocy rzeczoznawcy?

Na wielu stronach internetowych znajdziemy darmowe „wyceniarki”, czyli wirtualne aplikacje mające dostarczyć nam szacunkową cenę, którą moglibyśmy uzyskać ze sprzedaży naszego mieszkania. Takie internetowe programy działają na podstawie przeliczników podawanych przez często skłonnych do zawyżania wartości lokali właścicieli mieszkań. Dlatego też nie można mieć pewności, że dane lokum jest warte tyle, ile pokazuje licznik wyceniarki. Tego rodzaju aplikacje są bardzo intuicyjne oraz nie uwzględniają licznych detali, branych pod uwagę przez rzeczoznawcę.

Drugą możliwością wyceny mieszkania bez pomocy profesjonalisty jest przeprowadzenie analizy porównawczej na podstawie ogłoszeń sprzedaży nieruchomości. Można pokusić się o ustalenie szacunkowej wartości danego mieszkania na podstawie np. dziesięciu ofert, które przedstawiają lokale maksymalnie zbliżone parametrami do naszego (wyłączając najdroższą i najniższą ofertę). Ostateczna wartość danego lokum musi być jeszcze obniżona o jakieś dziesięć procent. Należy jednak pamiętać o tym, że parametry te muszą być zgodne pod względem wizualnym, technicznym i lokalizacyjnym. Tu także jak w przypadku internetowej wyceniarki – nigdy nie można mieć pewności, że dane opisy przy zdjęciach nieruchomości wystawionych na sprzedaż są wiarygodne oraz zgodne ze stanem faktycznym. Ponadto ceny podane w ogłoszeniach są zazwyczaj wartościami wywoławczymi i nie muszą być ostateczną wyceną wybranych lokali.

Najlepszym rozwiązaniem jest zatem wykonanie własnej analizy, a następnie porównanie uzyskanych wartości z danymi ustalonymi przez zawodowca. Wyceny mieszkań dokonuje się w sposób indywidualny, dlatego trudno zakładać, iż nasze działania i wyniki będą w pełni pokrywały się z tymi uzyskanymi na podstawie profesjonalnie sporządzonego operatu szacunkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.