Koszty transakcyjne przy zakupie mieszkania

Planując zakup mieszkania często zapominamy, że sama jego cena to nie wszystkie wydatki, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć. Transakcja generuje wiele dodatkowych kosztów, o których warto pamiętać przed zawarciem umowy przedwstępnej. Jeśli zabraknie nam środków po jej podpisaniu i wpłaceniu zadatku, sprzedający ma prawo odstąpić od umowy i zachować zadatek.

Dodatkowe opłaty wynikają z kosztów ponoszonych w związku z zaciągnięciem kredytu oraz tych wynikających z samej transakcji zakupu. Koszty transakcyjne różnią się w zależności od pochodzenia mieszkania. Przy zakupie z rynku pierwotnego poniesiemy niższe koszty transakcyjne niż w przypadku rynku wtórnego. Pamiętajmy jednak, że lokale oferowane na rynku pierwotnym zazwyczaj są w stanie deweloperskim i wymagają wykończenia.

Koszty transakcyjne przyzakupie mieszkania

fot. spectrumblue/bigstockphoto.com

Kupno nieruchomości na rynku wtórnym wiąże się z koniecznością opłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2% jej wartości. Zwykle pobierany jest przez notariusza, który następnie przekazuje go do Urzędu Skarbowego.

Kolejnym wydatkiem jest taksa notarialna, czyli wynagrodzenie notariusza, który sporządza umowę kupna-sprzedaży. Wysokość taksy określona została w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej i w zależności od wartości nieruchomości wynosi od 100 do 10 000 zł. Przy czym należy pamiętać, że są to wartości maksymalne, a ostateczna cena jest indywidualnie ustalana z notariuszem.

Podobnie do taksy, notariusz indywidualnie ustala opłatę za wydanie odpisu aktu notarialnego – od 6 do 20 zł za stronę. Zazwyczaj potrzebujemy dwóch egzemplarzy odpisu – po jednym dla siebie i dla banku.

Kolejnym kosztem jest wpis prawa własności do księgi wieczystej. Jest to opłata stała, bez względu na wartość kupowanej nieruchomości i wynosi 200 zł.

Nabywając mieszkanie z rynku wtórnego inwestorzy często korzystają z pośrednictwa agencji nieruchomości. Taka pomoc wiąże się oczywiście z kolejnymi wydatkami. Standardowo agencje pobierają 2,5% oraz 23% podatku VAT, jednak stawka ta podlega negocjacjom. Obecnie dość łatwo jest wynegocjować prowizję poniżej 2%.

W przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym nie jest wymagany podatek od czynności cywilno-prawnych. Nie poniesiemy również kosztów związanych z wynagrodzeniem dla agencji nieruchomości. Musimy jednak liczyć się z koniecznością wpłaty taksy notarialnej (stawki identyczne jak przy nieruchomości z rynku wtórnego) oraz opłaty za odpis aktu notarialnego, ustalanej indywidualnie przez notariusza.
Zapłacimy również za wpis prawa własności do księgi wieczystej – opłata stała wynosząca 200 zł, a ponadto 60 zł za otwarcie księgi wieczystej, jeżeli nieruchomość jeszcze jej nie posiada.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.