Najdroższe mieszkania w Polsce

Na polskim rynku nieruchomości zdarzają się mieszkania, których ceny można liczyć w milionach – i znajdują nabywców. Czym się charakteryzują takie lokale i gdzie się znajdują? O tym piszemy poniżej.

Najwyższe ceny za metr kwadratowy osiągają mieszkania w największych aglomeracjach. Warszawa jest w czołówce pod tym względem – średni koszt metra kwadratowego mieszkania utrzymuje się powyżej 7 tys. zł. Nic więc dziwnego, że najwięcej lokali o astronomicznych cenach znajduje się właśnie tam.

fot. PanSG, praca własna, Wikimedia Commons

W zestawieniach często wymienia się warszawskie apartamentowce – Złota 44 (tzw. żagiel Libeskinda) i Cosmopolitan przy ul. Twardej. To właśnie w wieżowcu przy ul. Złotej znajduje się trzypoziomowy apartament o powierzchni ponad 370 mkw., wart ponad 15 mln zł. Z kolei w Cosmopolitanie apartament o powierzchni prawie 200 mkw. kosztował 6,7 mln zł.

Znacznie bardziej kameralnym budynkiem jest Rezydencja Opera, położona przy Ogrodzie Saskim, w ścisłym centrum, a zarazem z dala od największego ruchu. Najdroższy apartament w tym obiekcie osiągnął cenę 40 tys. za mkw.

Bardzo atrakcyjne, a zarazem kosztowne są też apartamenty położone w okolicach Łazienek Królewskich. W 2016 r. rekordową ceną było 11 mln zł – tyle zapłacił nabywca za 330-metrowy apartament w Park Lane (dawniej Park Residence). W pobliżu, przy ulicy Parkowej, znajduje się inny apartament, który osiągnął rekordową cenę – 6,8 mln zł za 137 mkw., czyli 49 tys. zł za metr.

Jednak mieszkania dla milionerów znajdują się nie tylko w Warszawie. Podobno najdroższym (ostateczna cena sprzedaży nie została podana do wiadomości publicznej, ale był oferowany za 21 mln zł) apartamentem w Polsce okazał się Apartament Królewski w rezydencji Angel Wawel w Krakowie. Ma on ogromny metraż – ok. 700 mkw. na trzech poziomach. Cena za metr kwadratowy wynosi około 30 000 zł. Inne miejsca w Krakowie, gdzie zdarzają się luksusowe lokale, to Stare Miasto czy Bronowice Wielkie.

Sporo mieszkań w cenach przekraczających 1 mln zł można znaleźć we Wrocławiu. Wrocławski Sky Tower zapewnia nowoczesne wyposażenie, widoki na panoramę miasta oraz bezpośrednią bliskość galerii handlowej i obiektów sportowych. Najdroższy apartament kosztował ponad 9 mln zł. Innym luksusowym budynkiem jest OVO – znajdują się tam nie tylko apartamenty (w tym penthouse’y z tarasami), ale także biura, powierzchnie handlowe oraz hotel.

Dość duża liczba luksusowych nieruchomości znajduje się też w Trójmieście. W gdyńskim wieżowcu Sky Tower możemy podziwiać imponujący widok na morze, a na plażę możemy stamtąd dotrzeć w kilka minut. W Sopocie bardzo prestiżową lokalizacją jest ulica Parkowa z nowymi obiektami, ale apartamenty o dużej powierzchni można także znaleźć w odrestaurowanych zabytkowych willach.

Co wpływa na tak wysokie ceny? Zacznijmy od tego, że omawiane apartamenty mają ponadprzeciętną powierzchnię – zwykle powyżej 300 mkw. Znajdują się też w bardzo dobrych lokalizacjach, charakteryzujących się wyjątkowymi walorami estetycznymi (np. położenie w pobliżu parków) i historycznymi (dzielnice staromiejskie), a także bliskością najważniejszych i najbardziej atrakcyjnych punktów miasta – kin, teatrów, sklepów, punktów usługowych itp. Są też zwykle dobrze skomunikowane z miejscami ważnymi dla biznesu – biurowcami czy centrami konferencyjnymi.

Na zawrotne ceny wpływa także standard samych budynków, ich wyposażenie i wykończenie. Zwykle znajdują się w nich usługi i udogodnienia korzystnie wpływajace na poczucie bezpieczeństwa i prywatności mieszkańców – monitoring, recepcja i zabezpieczenia przeciwwłamaniowe. Dodatkowe atrakcje to sale spa i fitness, baseny, pomieszczenia do spotkań i konferencji, prywatne sale kinowe, piwniczki na wina, a także ogrody i tarasy widokowe. Elementy takie jak elewacje, schody czy drzwi wykończone są kosztownymi materiałami, z dbałoscią o najmniejsze detale.

Czesto zdarza się, że apartamenty oferowane na sprzedaż są już luksusowo wykończone (wraz z meblami i sprzętem AGD), więc można się do nich od razu wprowadzić. Są też zwykle wyposażone w systemy HMS – sterujące urządzeniami takimi jak klimatyzacja, oświetlenie oraz telewizja czy odtwarzacz muzyki. W tych najbardziej prestiżowych znajdują się dzieła sztuki uznanych twórców, a bywa, że sam wystrój stanowi dzieło sztuki. Czasem są to starannie odrestaurowane wnętrza zabytkowych budowli, z unikatowymi detalami, które nie zdarzają się we współczesnych mieszkaniach (sztukaterie, intarsjowane posadzki, malowidła na ścianach i sufitach).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.