Katowicki rynek wtórny – ceny mieszkań

Katowice, jako stolica Śląska i aglomeracja licząca ponad 300 tys. mieszkańców, to jeden z największych rynków mieszkaniowych w kraju. Katowice pod względem wartości udzielonych w ostatnim roku kredytów ustępują jedynie kilkakrotnie większej Warszawie.

Ponadto bardzo duże znacznie dla branży nieruchomości ma program Mieszkanie dla Młodych, który w Katowicach cieszy się bardzo dużą popularnością. Rządowe dotacje zachęciły wiele osób do podjęcia decyzji o zakupie własnego mieszkania właśnie w Katowicach.

Limit za metr kwadratowy w programie MDM dla Katowic wynosił 3882 zł, a średnia cena to około 300 zł mniej. Dzięki takiej relacji wielu kredytobiorców miało możliwość kupić nowy lokal mieszkalny z państwową dopłatą. W porównaniu z innymi dużymi miastami wojewódzkimi Katowice są znacznie korzystniejsze pod względem ceny. W Krakowie, Wrocławiu czy Gdańsku metr mieszkania kosztuje około 5500 złotych. Ta ogromna różnica przyczynia się do rozwoju rynku mieszkaniowego w stolicy Śląska.

kbarzycki/bigstockphoto.com

W Katowicach budowane są różnorodne nieruchomości, które spełniają wymagania najwybredniejszych konsumentów. Ponadto dostępne są ciekawe mieszkania z rynku wtórnego w zabytkowych kamienicach czy charakterystyczne dla śląskiej zabudowy tzw. familoki, czyli osiedla robotnicze, które wznoszone były dla górników. W Katowicach średnia cena za 60-metrowe mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji wynosi około 220 tys. zł. Jeszcze tańsze będą mieszkania z wielkiej płyty, których jest sporo w różnych dzielnicach aglomeracji.

Co ważne, śląska zabudowa w dużej mierze objęta jest ochroną konserwatora zabytków ze względu na swoją historyczną wartość, np. osiedle Nikiszowiec. Dbałość o starsze nieruchomości wpływa na atrakcyjność tradycyjnej śląskiej zabudowy, co może przełożyć się na zainteresowania inwestorów. Dobrze rokujący rynek mieszkaniowy może okazać się najlepszym miejscem do realizacji kolejnych interesujących budowli mieszkalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.