Zwalnia wzrost cen na rynku wtórnym

Podwyżki mieszkań można zaobserwować praktycznie w każdej aglomeracji, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Wzrost cen napędza zakup mieszkań pod wynajem w najlepszych lokalizacjach.

Trójmiasto

W Trójmieście zdecydowanie widać, że wzrost cen mieszkań na rynku wtórnym znacznie zwolnił, bardziej niż na rynku pierwotnym. W Gdańsku mediana mkw. nowego mieszkania w 2018 roku wyniosła 7,9 tys. (wzrost o 18 proc.), a na rynku wtórnym 6,23 tys. (wzrost o 9 proc.). Najbardziej zdrożały mieszkania w kilku dzielnicach: Wrzeszczu, Przymorzu, i Śródmieściu.

W Gdyni nowe mieszkania zdrożały aż o 28 proc. (mediana nowego mieszkania wyniosła 8,3 tys.), a używane o 13 proc. (5,9 tys. za mkw.). Ceny najbardziej wzrosły w Śródmieściu, Kamiennej Górze, Redłowie, Orłowie i w rejonie Wzgórza Św. Maksymiliana. Najwięcej inwestycji w sprzedaży i budowie jest w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino. Mimo położenia tej dzielnicy na uboczu, zainteresowanie mieszkaniami jest tam wysokie ze względu na bardzo dobrą komunikację.

Ryszard Stemlachowicz/bigstockphoto.com

Z kolei w Sopocie mediana cen mkw. nowego mieszkania to 13,48 tys. zł (wzrost o 21 proc.), a mieszkania z drugiej ręki – 8 tys. zł (wzrost o 9 proc.). Sporą część stanowią mieszkania o wysokim standardzie, o powierzchni powyżej 100 mkw.

W całym Trójmieście najbardziej zdrożały mieszkania usytuowane w dzielnicach nadmorskich i śródmiejskich. Tak duży wzrost cen może być efektem m.in. zakupów dużej liczby mieszkań pod wynajem krótkoterminowy.

Śląsk

W Katowicach w 2018 r. odnotowano znaczny wzrost liczby lokali wprowadzonych na rynek – o niespełna 45 proc. i to mimo zanotowania spadku sprzedaży w porównaniu do 2017 roku. Sprzedaż mieszkań spadła głównie w dzielnicach południowych, jednocześnie właśnie tam poziom oferty mieszkań pod koniec 2018 r. znacznie wzrósł w porównaniu do poziomu z końca 2017 r. dzięki obecności tanich terenów pod zabudowę wielorodzinną.

Mediana metra nowego mieszkania w Katowicach wynosi ok. 5,7 tys. zł, a na wtórnym – prawie 4 tys. zł. Najpopularniejsze są tu małe mieszkania oraz kawalerki w centrum miasta, kupowane zazwyczaj jako inwestycje w wynajem krótkoterminowy.

W Aglomeracji Śląskiej spory wzrost inwestycji można zaobserwować głównie w Gliwicach, gdzie ceny nowych mieszkań są porównywalne do tych katowickich, oraz w Chorzowie, w okolicach Parku Śląskiego.

Łódź

W ciągu roku w Łodzi ceny wzrosły średnio o 9 proc., najbardziej w dzielnicy Bałuty (wzrost o 11 proc., do ponad 5,6 tys. zł za mkw.), chociaż najdroższe nadal są mieszkania w Śródmieściu (ponad 6,4 tys. zł). Na rynku wtórnym ceny najmocniej wzrosły w Śródmieściu (18 proc.), Bałutach (17 proc.), Polesiu (12 proc.) i Widzewie (11 proc.).

Na rynku pierwotnym najchętniej kupowane są kawalerki i 2-pokojowe mieszkania do 40 mkw, głównie w pobliżu akademików i okolicach Dworca Fabrycznego. Na rynku wtórnym najpopularniejsze są lokale 2-3 pokojowe w wielkiej płycie (osiedle Retkinia w Polesiu i Radogoszcz na Bałutach) oraz mieszkania powyżej 70 mkw. w kamienicach w Śródmieściu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.