Cenę mieszkania dyktuje lokalizacja

Niezależnie od tego, czy jesteśmy właścicielami mieszkania przeznaczonego na sprzedaż, czy szukamy własnego lokum, kluczową kwestią będzie dla nas cena nieruchomości. Od czego zależy jej poziom?

Czynnikiem w znaczący sposób wpływającym na cenę transakcji sprzedaży bądź kupna mieszkania jest przede wszystkim jego lokalizacja. Jak pokazują analizy rynku nieruchomości, zarówno w przypadku mieszkań na rynku wtórnym, jak i tych oferowanych przez deweloperów, konkretne usytuowanie nieruchomości jest częściej brane pod uwagę przez potencjalnych kupców, niż na przykład standard jej wykończenia. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku mieszkań sprzedawanych/kupowanych na rynku wtórnym – w stosunku do lokalizacji nieruchomości stan techniczny mieszkania, zastosowanie konkretnych rozwiązań, wyposażenie i tym podobne najczęściej mają wtórne znaczenie (zawsze mogą zostać zmienione).

Cenę mieszkania dyktuje lokalizacja

fot. dbvirago/bigstockphoto.com

W myśl zasady: „im lepsza lokalizacja, tym wyższa stawka”, właściciele nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż, usytuowanych w pożądanych okolicach, mogą uzyskać bardzo atrakcyjne ceny transakcji. Kluczowe jest tutaj jednak samo określenie „pożądana okolica”, które w zależności od potrzeb potencjalnych nabywców nieruchomości będzie oznaczała co innego. Kierując ofertę sprzedaży mieszkania do konkretnego grona odbiorców, na przykład do rodzin z dziećmi, osób samotnych pracujących zawodowo, albo do osób, dla których duże znaczenie ma prestiżowy adres, warto podkreślić walory lokalizacyjne mieszkania takie jak: dobre skomunikowanie z punktami strategicznymi (lotnisko, dworzec kolejowy/autobusowy, obwodnica miejska itp.) oraz z innymi częściami miasta, bliskość przedszkoli, szkół i punktów usługowych, sąsiedztwo obiektów rekreacyjnych i terenów zielonych, usytuowanie mieszkania w ścisłym centrum, na starówce lub w popularnych ostatnio dzielnicach poprzemysłowych. Warto jednak pamiętać, że (zwłaszcza w przypadku tak zwanych modnych adresów) preferencje co do lokalizacji mogą ulegać zmianie – mało atrakcyjna okolica może w określonej perspektywie czasowej zyskać na popularności. Tym samym wartość znajdującego się w niej mieszkania może również wzrosnąć.

Odpowiednia lokalizacja, niejako dostosowana do zapotrzebowania rynku (konkretnej grupy kupców), z pewnością zwiększa atrakcyjność, w tym także cenę, mieszkania.

1 komentarz

  1. Robert 25 maja 2015 / 00:54

    Jakiś czas temu kupiłem mieszkanie pod inwestycję w Śródmieściu przy ul. Ordynackiej. Generalnie dobra lokalizacja to gwarancja stałego wynajmu:) Mieszkaniami w centrum zainteresowane są zarówno osoby prywatne jak i firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.