Ceny mieszkań z rynku wtórnego nie spadają mimo pandemii

Pandemia wywołała rewolucję w praktycznie każdej dziedzinie naszego życia. Wiele osób oczekiwało, że zmieni ona sytuację na rynku nieruchomości i spowoduje spadek cen nieruchomości z rynku wtórnego. Okazało się jednak, że osoby, które liczyły na zmianę mocno się rozczarowały. Jak wygląda aktualna sytuacja?

Pomimo wielu prognoz, przewidywań i nadziei ceny mieszkań nie spadły i nie zapowiada się, aby cokolwiek miało się zmienić. Po wybuchu pandemii, wielu ekspertów prognozowało obniżki, jednak one nigdy nie nadeszły. Zgodnie z badaniem firmy SonarHome.pl, w sierpniu koszt zakupu mieszkania z rynku wtórnego praktycznie w ogóle się nie zmienił. Nadzieje o nawet kilkunastoprocentowym spadku okazały się płonne. Od marca ceny nieruchomości stoją w miejscu lub nieznacznie rosną.

Wakacje na rynku nieruchomości

W wakacje 2020 właściwie nie odnotowano zmian na rynku wtórnym nieruchomości. W niektórych miastach nastąpił nawet wzrost cen. W Krakowie różnica wynosi 1,3 procent więcej, w Katowicach i Lublinie o ok. 2 procent. W związku z tym nie odnotowano zwiększonego zainteresowania zakupem nieruchomości. Nowe zaostrzone wymagania związane z kredytem hipotecznym powstrzymały przed inwestycją osoby, które planowały zakup. Ale nie zmieniło się nic w przypadku inwestorów kupujących za gotówkę, którzy nadal chętnie nabywali mieszkania zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Nie miało na to wpływu delikatne zachwianie sytuacji na rynku najmu. Potwierdza to przekonanie, że nieruchomość to zawsze dobra i rentowna inwestycja. Co dodatkowo poświadcza Expander i Rentier.io, informując, że w większości dużych miast koszt wynajmu mieszkania jest dziś średnio o 2–3 procent wyższy niż przed rokiem.

Jakie są prognozy na przyszłość?

Jeśli chcemy zacząć przygodę z inwestowaniem w mieszkania, musimy mieć świadomość, że jakikolwiek kryzys na rynku w każdego inwestora uderzy inaczej.  Osoby posiadające kilka lub kilkanaście mieszkań odczują ewentualne perturbacje mniej niż ktoś, kto ma jedno mieszkanie i do tego na kredyt. Według danych HRE Investments chętnych na wynajem mieszkań jest dziś o ok. 10–30 procent mniej niż przed rokiem. Dlatego, zanim zdecydujemy o inwestycji, warto najpierw przeprowadzić dokładną analizę  rentowności danego przedsięwzięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *