Jak wycenia się apartamenty?

Aby korzystnie sprzedać mieszkanie (apartament/mieszkanie luksusowe), musisz określić jego wartość rynkową. Niezależnie od tego, czy oszacowania dokonujesz we własnym zakresie, czy zlecasz to rzeczoznawcy majątkowemu lub pośrednikowi w obrocie nieruchomościami, na ostateczną cenę sprzedawanego przez Ciebie lokalu ma wpływ między innymi jego lokalizacja (miejscowość, centrum/obrzeża miasta, bliskość terenów rekreacyjnych, infrastruktury drogowej itd.), ilość mieszkań w budynku, wielkość mieszkania, rozkład i liczba pokoi, a także standard jego wykończenia i wyposażenia.

Oprócz tego, wycena każdego lokalu mieszkalnego sprowadza się w zasadzie do kilku podstawowych czynności. W każdym przypadku musisz przeanalizować dostępne na lokalnym rynku oferty sprzedaży zbliżonych nieruchomości znajdujących się w najbliższej okolicy oraz porównać ich aktualne ceny rynkowe (transakcyjne). Możesz również sprawdzić oferty deweloperów, oferujących sprzedaż podobnych mieszkań.

Wycena apartamentow

fot. Ocus Focus/bigstockphoto.com

Szacowanie wartości mieszkań luksusowych musi uwzględniać specyfikę tego typu nieruchomości. Lokale określane jako apartamenty, czy też tak zwane mieszkania klasy premium, muszą spełniać określone wymagania. Przede wszystkim, minimalna powierzchnia użytkowa powinna wynosić sto metrów kwadratowych, przy wysokości minimum 2,9 metra. Minimalna liczba pokoi musi wynosić trzy, z tymże w całym apartamencie powinny znajdować się: przestronna kuchnia, duży salon (najczęściej połączony z kuchnią), główna sypialnia połączona z łazienką i garderobą, dodatkowa sypialnia, pokój gościnny lub gabinet, główna łazienka, łazienka dodatkowa przydzielona do kolejnych sypialni oraz pomieszczenie gospodarcze z przeznaczeniem na przykład na pralnię, suszarnię lub spiżarnię.

Funkcjonalny rozkład wszystkich pomieszczeń powinien gwarantować wygodę i zachowanie prywatności wszystkim mieszkańcom oraz wprowadzać wyraźny podział na część dzienną i nocną apartamentu. Samo mieszkanie powinno być wykończone w bardzo wysokim standardzie (drewno najlepszego gatunku, naturalny kamień, mosiądz, stal nierdzewna), z dbałością o najmniejsze szczegóły oraz być wyposażone w nowoczesne urządzenia i sprzęty najwyższej klasy. W mieszkaniu powinny znajdować się dość duże okna, gwarantujące dostateczne doświetlenie światłem dziennym, a także powinna być zainstalowana klimatyzacja oraz system zabezpieczający przez hałasem. Bardzo często do apartamentu przynależy duży balkon, taras lub ogród zimowy.

W budynku, w którym znajduje się apartament powinna znajdować się cicha winda (bez względu na jego wielkość i/lub wymagania budowlane), garaż podziemny z podgrzewanymi rampami zjazdowymi oraz recepcja. Część wspólna (hall, klatka schodowa) powinna być również wykończona w wysokim standardzie oraz odpowiednio oświetlona. Elewacja budynku powinna być elegancka i wskazująca na prestiż znajdujących się w nim apartamentów. Cały obiekt powinien być objęty całodobową ochroną i monitoringiem. Zarządcy niektórych apartamentowców oferują ponadto tak zwaną usługę concierge (konsjerż), polegającą na realizowaniu przez konkretnego pracownika potrzeb mieszkańców (np. zamawianie taksówek, rezerwacja biletów itp.).

Wycena apartamentów jest ściśle związana ze standardem mieszkań tego typu oraz z docelową grupą potencjalnych nabywców. Lokalizacja takich nieruchomości (prestiżowa dzielnica) jednoznacznie wskazuje na określony pułap cenowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *