Od czego zależy cena mieszkania na rynku wtórnym?

Kształtowanie cen nieruchomości na rynku wtórnym zależy od wielu czynników. Różnice w wycenianiu mieszkań z tzw. drugiej ręki w tym samym budynku wahają się nawet o 30-40 procent.

Lokale na parterze są najtańsze. Cenę kształtuje również lokalizacja danego budynku, materiały, z jakich on powstał, czy lokal jest zewnętrzny czy środkowy, stawki ofertowe w internecie z danego rejonu, kondygnacja, poziom hałasu, brak windy, nasłonecznienie czy brak światła, wielkość lokalu, standard wykończenia i stan techniczny lokalu, położenie względem terenów rekreacyjnych (morze, las, parki), a także dostępność komunikacji miejskiej. Warto wiedzieć, że mieszkania na parterach bez przypisanych ogródków będą najniżej wyceniane, podobnie w przypadku lokali na 3 i 4 piętrze w czteropiętrowych blokach bez widny. Natomiast w przypadku lokali w budynkach z windami posiadającymi ładny widok z okien, a także z salonem oraz pokojem dziennym z wystawą południową i zachodnią – cena będzie wyższa.

Wycena mieszkania

fot. ginasanders/bigstockphoto.com

Wśród czynników wpływających na kształtowanie się ceny mieszkań nieruchomości z rynku wtórnego wymienia się:

 • to, czy budynek wzniesiono w latach 70-80 (bloki z tzw. wielkiej płyty), gdyż znajdujące się tam mieszkania są średnio tańsze o 16 proc.,
 • odległość od stacji metra, przystanku autobusowego czy tramwajowego, gdyż cena nieruchomości znajdująca się w odległości mniejszej niż kilometr od przystanku jest wyższa średnio o 15 proc.,
 • sąsiedztwo parku oraz innych terenów zielonych w odległości mniejszej niż 500 metrów wpływa na zwiększenie ceny mieszkania o ponad 5 proc.,
 • bliskość torów kolejowych obniża cenę nieruchomości o 2,5 proc.,
 • bliskość infrastruktury handlowo-usługowej, placówek edukacyjnych uatrakcyjnia dane lokum,
 • im dalej od centrum miasta, tym cena metra kwadratowego mieszkania spada średnio o 1,9 proc.,
 • bliskość terenu przemysłowego w postaci fabryk, oczyszczalni ścieków lub cmentarza powoduje obniżenie ceny o 2 proc.,
 • im wyższe piętro, tym cena mieszkania będzie maleć o 0,1 proc., choć mieszkanie na parterze będzie o kilka procent tańsze od mieszkania na pierwszym pietrze,
 • ceny orientacyjne w internecie (porównywarka internetowa wycen mieszkań w rejonie),
 • funkcjonalność mieszkania, lokale z ciemną kuchnią, aneksem kuchennym bądź przechodnimi pokojami, bez balkonu będą zdecydowanie niżej wyceniane.

Wyżej wymienione czynniki stanowią jedynie 30 proc. składników prawdziwej ceny nieruchomości na rynku wtórnym. Pozostałymi są: stan techniczny budynku, klatki schodowej oraz danego lokalu, a także standard mieszkania, jego rozkład oraz wykończenie.

Najwyższe ceny osiągają mieszkania na pierwszym bądź drugim piętrze w budynku z windą oraz przyjemnym krajobrazem za oknem, o wystawie południowej i zachodniej, a także wyremontowane i z dobrą lokalizacją.

1 komentarz

 1. Arek 5 marca 2016 / 08:14

  Witam
  Czy wpływ na cene ma liczba pokojów w tym samym metrażu? Na przykład kawalerka 35m2 i mieszkanie dwupokojowe o metrażu 35m2 będą wyceniane inaczej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.