Kupno lub sprzedaż mieszkania to duża inwestycja, do której warto się przygotować. Sprzedający chce uzyskać jak najwyższą cenę, a kupującemu zależy, by była ona dla niego jak najbardziej atrakcyjna. Co wpływa na wartość mieszkania, na co szczególnie zwrócić uwagę? Co wpływa na obniżenie ceny nieruchomości?
Oto kilka ważnych czynników, które decydują o niższej cenie mieszkania.
1. Stan techniczny
Stan techniczny lokalu w znaczącym stopniu decyduje o jego cenie i chodzi tu zarówno o ściany, podłogi i okna, jak i całą instalację elektryczną i kanalizację, a nawet elewację i stan ogólny danego budynku. Jeśli mieszkanie nadaje się do generalnego remontu, jego cena będzie stosunkowo niska, szczególnie, jeśli koszty planowanych robót będą bardzo wysokie. Ważne są również elementy wykończeniowe – czy są w dobrym stanie i wysokiej jakości. Wiele osób niechętnie podchodzi do zakupu nieruchomości, która już na początku wymaga dużego nakładu pracy i pieniędzy.
2. Lokalizacja nieruchomości
Najbardziej pożądane są te nieruchomości, które są dobrze skomunikowane z resztą miasta i mają rozbudowaną infrastrukturę (sklepy, przedszkola, przychodnie etc.). Tańsze lokalizacje to te, które mieszczą się w dzielnicach o dużej przestępczości lub o niezbyt dobrej opinii, miejsca, gdzie często interweniuje policja lub straż miejska. Szczególnie mało atrakcyjne są one dla rodzin z dziećmi. Nieruchomości, do których jest dobry dojazd są szczególnie cenione, ale np. mieszkanie przy głównej ulicy czy stacji jest tańsze.
3. Hałas
Mieszkania, w których szczególnie odczuwalny jest hałas miasta (przy głównych węzłach komunikacyjnych, przy szkołach, miejscach zgromadzeń publicznych, koncertów) tracą na atrakcyjności. Podobnie rzecz się ma z tymi, które są umiejscowione przy placach budowy czy innych robót, bo komfort życia w ich pobliżu zdecydowanie spada.
4. Plan zagospodarowania przestrzeni
Przez zakupem/sprzedażą mieszkania należy sprawdzić, czy obok nie będzie budowana np. droga o dużym natężeniu ruchu czy też osiedle zasłaniające widok z okna. Spowoduje to bowiem, że mieszkańcy będą np. narażeni na permanentny harmider lub w ich mieszkaniu prawie nie będzie słońca.
5. Koszty utrzymania mieszkania
Mieszkania w starych kamienicach, chociaż urokliwe, bywają dość uciążliwe w utrzymaniu, np. ze względu na koszty ogrzewania. Jeśli chcemy kupić dane mieszkanie, warto sprawdzić, jak kształtują się różne opłaty, zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
6. Indywidualne zmiany dokonywane w mieszkaniu
Trudniej jest sprzedać mieszkanie, w którym dokonano jakichś szczególnych zmian, jeśli chodzi np. o układ pokoi, ich przeznaczenie, wykończenie czy funkcjonalność. Gust właściciela nie do końca może znaleźć potwierdzenie w oczach potencjalnego klienta. Futurystyczne lub awangardowe elementy dekoracji lub innowacyjne rozwiązania w układzie mieszkania mogą się przyczynić do jego niższej ceny na rynku.
7. Zwierzęta
Klienci zazwyczaj wolą mieszkania, w których nie ma śladów po mieszkających tam zwierzętach. Jest to szczególnie ważne, jeśli mają oni alergię. Jeśli jest ona silna, dane mieszkanie może być nawet z tego powodu skreślone.