Co będzie z cenami mieszkań pod koniec roku?

Obniżone stopy procentowe NBP powodują większe zainteresowanie możliwością kredytowania zakupu mieszkania. W wyniku tego, jak prognozują eksperci PKO Banku Polskiego, niewykluczone, że pod koniec 2025 roku możliwy jest kilkuprocentowy wzrost średnich cen transakcyjnych mieszkań w Polsce.

Najważniejsze wnioski z raportu PKO BP – ceny mieszkań hamują

Raport przygotowany przez ekspertów PKO BP pokazał wiele ważnych zmian na polskim rynku nieruchomości mieszkalnych w ostatnim czasie.

  • W I kw. 2025 roku wzrost cen transakcyjnych mieszkaÅ„ w dalszym ciÄ…gu hamowaÅ‚ w ujÄ™ciu rocznym.
  • Niewielkie spadki cenowe miaÅ‚y miejsce w najwiÄ™kszych miastach na rynku pierwotnym.
  • Na rynku wtórym ceny rosÅ‚y w tempie zaledwie okoÅ‚o 5% rok do roku w mniejszych miastach wojewódzkich, a w najwiÄ™kszych aglomeracjach wzrost spowolniÅ‚ do 10% rok do roku.
  • W 9 mniejszych miastach wojewódzkich ceny transakcyjne mieszkaÅ„ nowych i używanych wÅ‚aÅ›ciwie siÄ™ nie zmieniÅ‚y kwartaÅ‚ do kwartaÅ‚u.
  • W 6 najwiÄ™kszych aglomeracjach na rynku pierwotnym ceny mieszkaÅ„ zmniejszyÅ‚y siÄ™ o okoÅ‚o 3% w ujÄ™ciu kwartalnym.
  • W I kw. 2025 roku sprzedano o 0,6% lokali mniej w ujÄ™ciu rocznym, a w ujÄ™ciu kwartalnym sprzedaż wzrosÅ‚a o 14%.

Perspektywy dla polskiego rynku nieruchomości na koniec 2025 roku

Jeszcze do jesieni tego roku, zdaniem ekspertów, powinna utrzymać się obecna sytuacja, jeśli chodzi o ceny transakcyjne. Jednak w ostatnim kwartale nie wykluczają możliwości pojawienia się tendencji wzrostowych średnich cen mieszkań w ujęciu rocznym, ale nie powinny one być wyższe niż kilka procent.

Za takim scenariuszem przemawiają: niższe stopy procentowe, które odbudowują popyt mieszkaniowy; redukcja oferty lokali deweloperskich; negatywne oddziaływanie na koszty budowy czynników zewnętrznych.

Obserwując liczbę transakcji z I kw. 2025 roku i zestawiając je z wynikami z poprzedniego kwartału i roku, autorzy raportu PKO BP sugerują trend wzrostowy popytu w najbliższym czasie.

Stan rynku najmu nieruchomości mieszkalnych w Polsce

Eksperci podsumowali w swojej publikacji również informacje dotyczące rynku najmu. W I kw. 2025 roku był on stabilny – przy umiarkowanym popycie utrzymywała się wysoka podaż, która dała najemcom większe możliwości wyboru odpowiedniego lokum i większą przestrzeń do negocjowania stawek.

W dużych aglomeracjach stopniowo powiększała się oferta mieszkań dostępnych na rynku najmu instytucjonalnego. Utrzymywało się równolegle zainteresowanie inwestorów sektorem lokali studenckich

Niski popyt na kredyty hipoteczne

W raporcie PKO BP przytoczono dane zgromadzone przez Związek Banków Polskich. Dotyczyły one sprzedaży nowych kredytów. W I kw. 2025 roku polskie banki udzieliły zobowiązań hipotecznych na kwotę 20,4 mld zł i była ona niższa o 24% rok do roku. Jednak w ujęciu kwartalnym wzrosła o 3%.

Mamy więc do czynienia z niskim popytem na kredyty. Może to być spowodowane obowiązywaniem stosunkowo wysokich nominalnych stóp procentowych oraz efektem wstrzymywania się z decyzjami zakupowymi części potencjalnych kupujących, w oczekiwaniu na nowy rządowy program mieszkaniowy.

Dane BIK, na które autorzy powołują się w przytaczanym raporcie, pokazują, że w maju 2025 roku wyraźnie, bo o ponad 46% wzrosła miesięczna wartość zapytań o nowe kredyty mieszkaniowe. O kredyty wnioskowało 38,6 tys. klientów, czyli o 43% więcej rok do roku i o 8,4% więcej w ujęciu miesięcznym. Średnio klienci wnioskowali o zobowiązanie w kwocie 467,6 tys. zł – więcej o 7,4% rok do roku i o 2,1% miesiąc do miesiąca.

Na tej podstawie można prognozować wzrost popytu kredytowego, w oczekiwaniu na kolejne obniżki stóp i hamowanie wzrostu cen mieszkań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *