Wyceny lokalu mieszkalnego dokonuje rzeczoznawca majątkowy zgodnie z obowiązującymi standardami zawodowymi rzeczoznawców w zakresie wyceny nieruchomości, które regulowane są przez przepisy prawa w postaci ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, a także Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21.09.2004 r. dotyczące wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. Pierwsze standardy zawodowe przyjęto w 1995 r., a inspiracją do ich stworzenia stały się zagraniczne standardy TEGOVA i RISC.
Typy standardów zawodowych rzeczoznawców majątkowych, które wchodzą w skład Powszechnych Krajowych Zasad Wyceny:
- podstawowe (Krajowy Standard Wyceny Podstawowy dotyczący wartości rynkowej i wartości odtworzeniowej, wartości innej niż wartość rynkowa oraz operatu szacunkowego),
- specjalistyczne (Krajowy Standard Wyceny Specjalistyczny dotyczący wyceny nieruchomości pozostawionych poza granicami RP w celu realizacji prawa do rekompensaty, tworzony na potrzeby sprawozdań finansowych w rozumieniu ustawy o rachunkowości, a także ten dla celów zabezpieczenia wierzytelności).
Celem standardów Zawodowych Rzeczoznawców Majątkowych Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych jest:
- ujednolicenie praktyki zawodowej rzeczoznawców oraz reguł panujących w tym zawodzie,
- kształtowanie oczekiwań i wymagań osób wymagających wyceny mienia,
- możliwość dokonania oceny działalności danego rzeczoznawcy za pomocą obiektywnych kryteriów,
- zabezpieczenie interesów klienta przez sformułowanie wymogów prawidłowej wyceny.
Standardy zawodowe rzeczoznawców majątkowych to normy zawodowe w dziedzinie wyceny nieruchomości, które określa ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami. Za niewypełnienie tego obowiązku danemu rzeczoznawcy grożą kary dyscyplinarne, ponieważ zawód rzeczoznawcy jest zawodem zaufania publicznego i podlega szerszemu interesowi społecznemu.
Jakie możliwości ma klient, który jest ofiarą złamania zasad standardów zawodowych rzeczoznawców majątkowych?
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości związane z prawidłowym wykonaniem wyceny naszego mieszkania, musimy wówczas zwrócić się do Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych lub sądu o zlecenie oceny prawidłowości sporządzenia danego operatu szacunkowego. Za złamanie zasad standardów zawodowych nieuczciwy rzeczoznawca może zostać ukarany upomnieniem, naganą, zawieszeniem uprawnień zawodowych od 3 do 12 miesięcy lub do czasu ponownego zdania egzaminu, a także pozbawieniem uprawnień zawodowych.