Profesjonalną wyceną mieszkania zajmują się rzeczoznawcy majątkowi jako jedyne podmioty posiadające uprawnienia do sporządzania operatów szacunkowych w tym zakresie. Ich opinia bywa niezbędna w przypadku niektórych transakcji handlowych z udziałem nieruchomości, szczególnie jeśli jej wartość musi być oszacowana z możliwie największym prawdopodobieństwem lub jeśli jej zakup jest finansowany przy udziale kredytu bankowego.
Jednak właściciel mieszkania, domu czy działki chcący sprzedać swoją nieruchomość, nie musi korzystać z pomocy rzeczoznawcy przy określaniu ceny sprzedaży. Ale oszacowanie jej wartości będzie trudniejsze, jeśli nieruchomość sprzedawana jest jako wykończona i wyposażona. Urządzając mieszkanie na sprzedaż należy pamiętać, że wybór standardu wykończenia będzie definiował rodzaj klienta, do którego oferta będzie mogła zostać skierowana. Dlatego decydując się na materiały droższe i lepszej jakości zainteresowanych zakupem będzie zdecydowanie mniej, jednak nieruchomość będzie można sprzedać po wyższej niż średnia rynkowa cenie.
Wyceniając więc mieszkanie w stanie wykończonym, dodatkowo urządzone, niezależnie od tego czy jest to profesjonalna wycena rzeczoznawcy czy też ocena prawdopodobnej ceny na potrzeby sprzedaży dokonywana przez właściciela nieruchomości, pod uwagę trzeba brać więcej czynników niż w przypadku sprzedaży mieszkania pustego czy w stanie surowym.
Przede wszystkim ważny jest rodzaj użytych materiałów i ich jakość. Obowiązujące trendy w architekturze i wykończeniu wnętrz jako najmodniejsze materiały wykończeniowe wskazują te pochodzenia naturalnego, tj. drewno i kamień. Są to jednocześnie materiały droższe od syntetycznych zamienników, ale też odznaczają się wyższą trwałością i jakością. Pod uwagę należy wziąć także zastosowane w mieszkaniu rozwiązania technologiczne. Jeśli będą one wykonane w duchu ekologii i ekonomii, przy użyciu innowacyjnych rozwiązań i materiałów, z pewnością podniosą wartość nieruchomości. Warto jednak zaznaczyć w ofercie, że zastosowane rozwiązania wpłyną na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych, w związku z tym inwestycja w nie zwróci się w stosunkowo niedługim czasie.
Ustalając cenę mieszkania wyposażonego uwzględnić trzeba również klasę zastosowanych w nim urządzeń i sprzętów, a także standard i jakość mebli. Oczywiście im lepsze tym większą mają wartość, jednak w przypadku sprzętów również początkowy wyższy koszt zostanie z czasem zniwelowany przez niższe koszty użytkowania.
Mieszkanie urządzone to również takie, którego układ został dostosowany do całości projektu i sposobu wykończenia. Kupujący cenią sobie praktyczny rozkład pomieszczeń w nieruchomościach mieszkalnych, jednak obecnie coraz popularniejsze i cieszące się zainteresowaniem są mieszkania niestandardowe, o nietypowym układzie i z otwartymi przestrzeniami. Z uwagi na fakt, że jest to swego rodzaju moda panująca w budownictwie, mieszkania tego typu, inspirowane nowojorskimi loftami, osiągają na rynku wyższą cenę niż klasyczne M4.
Dodatkowo na cenę mieszkania mają wpływ wszystkie jego dodatkowe cechy, np. taras, balkon czy loggia, pomieszczenia gospodarcze czy garaż, a także przestrzeń wspólna dostępna dla mieszkańców całego budynku. Ten również nie pozostaje bez wpływu na wartość samego mieszkania, ponieważ nieruchomości na nowych, strzeżonych osiedlach, w których mieszkańcy mogą korzystać z dodatkowych udogodnień jak siłownia, sauna czy portier, osiągają na rynku wyższą cenę. Takie dodatkowe elementy należy także wziąć pod uwagę wyceniając wykończone mieszkanie.