Niezależnie od tego, czy jesteśmy właścicielami mieszkania przeznaczonego na sprzedaż, czy szukamy własnego lokum, kluczową kwestią będzie dla nas cena nieruchomości. Od czego zależy jej poziom?
Czynnikiem w znaczący sposób wpływającym na cenę transakcji sprzedaży bądź kupna mieszkania jest przede wszystkim jego lokalizacja. Jak pokazują analizy rynku nieruchomości, zarówno w przypadku mieszkań na rynku wtórnym, jak i tych oferowanych przez deweloperów, konkretne usytuowanie nieruchomości jest częściej brane pod uwagę przez potencjalnych kupców, niż na przykład standard jej wykończenia. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku mieszkań sprzedawanych/kupowanych na rynku wtórnym – w stosunku do lokalizacji nieruchomości stan techniczny mieszkania, zastosowanie konkretnych rozwiązań, wyposażenie i tym podobne najczęściej mają wtórne znaczenie (zawsze mogą zostać zmienione).
W myśl zasady: „im lepsza lokalizacja, tym wyższa stawka”, właściciele nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż, usytuowanych w pożądanych okolicach, mogą uzyskać bardzo atrakcyjne ceny transakcji. Kluczowe jest tutaj jednak samo określenie „pożądana okolica”, które w zależności od potrzeb potencjalnych nabywców nieruchomości będzie oznaczała co innego. Kierując ofertę sprzedaży mieszkania do konkretnego grona odbiorców, na przykład do rodzin z dziećmi, osób samotnych pracujących zawodowo, albo do osób, dla których duże znaczenie ma prestiżowy adres, warto podkreślić walory lokalizacyjne mieszkania takie jak: dobre skomunikowanie z punktami strategicznymi (lotnisko, dworzec kolejowy/autobusowy, obwodnica miejska itp.) oraz z innymi częściami miasta, bliskość przedszkoli, szkół i punktów usługowych, sąsiedztwo obiektów rekreacyjnych i terenów zielonych, usytuowanie mieszkania w ścisłym centrum, na starówce lub w popularnych ostatnio dzielnicach poprzemysłowych. Warto jednak pamiętać, że (zwłaszcza w przypadku tak zwanych modnych adresów) preferencje co do lokalizacji mogą ulegać zmianie – mało atrakcyjna okolica może w określonej perspektywie czasowej zyskać na popularności. Tym samym wartość znajdującego się w niej mieszkania może również wzrosnąć.
Odpowiednia lokalizacja, niejako dostosowana do zapotrzebowania rynku (konkretnej grupy kupców), z pewnością zwiększa atrakcyjność, w tym także cenę, mieszkania.
Jakiś czas temu kupiłem mieszkanie pod inwestycję w Śródmieściu przy ul. Ordynackiej. Generalnie dobra lokalizacja to gwarancja stałego wynajmu:) Mieszkaniami w centrum zainteresowane są zarówno osoby prywatne jak i firmy.