Wycena nieruchomości w sprawie o zachowek

Jednym z elementów, które muszą znaleźć się w pozwie o zachowek jest cena danego lokalu. Zwykle tego rodzaju wyceną zajmuje się biegły sądowy rzeczoznawca majątkowy. Jak się ją przeprowadza, kto za nią płaci i kiedy – o tym poniżej.

Według ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. – o kosztach sądowych w sprawach cywilnych to osoba wnosząca pozew o sprawę o zachowek (czyli powód) ponosi koszty związane z opłatami sądowymi, w tym również z opłatą za wycenę nieruchomości, o którą walczy powód. To właśnie na tej osobie spoczywa ciężar udowodnienia wysokości zachowku. Powinno to zostać obliczone wedle cen z dnia orzekania o zachowku (odsetki od zachowku również ustala się od dnia wyroku zasądzającego zachowek). Tą kwestią zajmuje się biegły sądowy, najczęściej rzeczoznawca majątkowy.

Koszty mieszkania

fot. sqback/bigstockphoto.com

Podstawą do ustalenia wartości poszczególnych składników majątku spadkowego, w tym także nieruchomości, są aktualne ceny rynkowe. Przy wycenie nieruchomości w sprawie o zachowek sąd korzysta z usług rzeczoznawcy majątkowego, czyli osoby zajmującej się zawodowo szacowaniem nieruchomości. Możliwe jest też oszacowanie wartości rzeczy, nieruchomości w powołaniu się na zgodne oświadczenia uczestników pozwu w oparciu o ceny rynkowe nieruchomości w okolicy, w tym samym wieku, o tej samej zabudowie, w odniesieniu do przynajmniej kilkunastu transakcji, dokonanych przez Biura Nieruchomości.

Obliczenie wysokości zachowku nie jest proste. Wpływa na to cały szereg czynników. Żeby obliczyć zachowek, należy najpierw ustalić, jaką wartość mają poszczególne składniki wchodzące w skład spadku. Biegły dokonuje wówczas oględzin nieruchomości oraz sporządza opinię. Zwykle biegły stosuje metodę kosztową wyceny spadkowej nieruchomości ( wg art.. 152 ust. 3 w/w ustawy), ponieważ tego rodzaju metoda pozwala na ścisłe powiązanie stanu nieruchomości z datą jego wybudowania z wartością aktualną oraz z zastosowaną technologią budowy, a także rodzajem materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych, okresem eksploatacji budynku od czasu budowy do dnia otwarcia spadku. Powód może się z tą opinią nie zgodzić, choć jest bardzo trudno podważyć opinię biegłego.

4 komentarzy

  1. BOŻENA 8 grudnia 2015 / 12:03

    Czy w przypadku wyceny budynku powstałego w roku 1973 brana jest pod uwagę wysokość podpiwniczenia o wysokości 2,10 które jest zamieszkałe i wykorzystywane na kuchnię oraz duży pokój-jadalnia pomieszczenia posiadają okna na powierzchni są doświetlone światłem dziennym są ogrzewane instalacją co. są zamontowane grzejniki. W tamtych latach te pomieszczenia nie były wliczane do części mieszkalnej – jak dokonać wyceny obecnie?

  2. monika 28 czerwca 2018 / 15:19

    Witam. Czy wnosząc pozew o zachowek należy w pozwie wnieść o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego czy podać szacunkową wartość nieruchomości i rzeczy ruchomych ? czy też sąd dopuści z urzędu taki dowód a jako wps podajemy szacunkowa kwotę?

  3. Kasia 29 sierpnia 2018 / 14:23

    Witam czy przy wycenie domu przez biegłego osoba ktora podała mnie o zachówek tez bedzie uczestniczyć??

    • Grażyna 5 marca 2019 / 15:38

      Czy przy wycenie mieszkania przez biegłego konieczna jest obecność osoby która złożyła pozew o zachówek i która opłaciła biegłego?
      W jaki sposób biegły ustala spotkanie z włascicielem mieszkania (celem udostępnienia mieszkania), które ma wycenić? Może się przecież zdarzyć, że własciciela mieszkania nie będzie w domu. Czy własciciel mieszkania jest wcześniej o tym powiadomiony?
      Dowiedziałam się, że biegły w mojej sprawie o zachówek ma wyznaczony termin na ogladanie mieszkania, ale jedzie “w ciemno” nie umawiajac sie z włascicielem mieszkania. I jest to godzina 12. O tej porze ludzie pracuja i mozna sie liczyc z tym, ze nikogo nie bedzie o tej porze w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *