Spadki i wzrosty cen nieruchomości – od czego zależą?

Rynek nieruchomości należy do dość dynamicznych. Co decyduje o zmianach w wartości danej nieruchomości i co wpływa na kształtowanie się cen?

Jeśli chodzi o spadek cen nieruchomości, to duże znaczenie ma sytuacja na rynku bankowym. Jeśli kredyty tanieją – tak jak w ostatnich latach – można liczyć na to, że są bardziej dostępne i zwiększa się liczba nabywców. Duże znaczenie w tej kwestii mają rządowe programy – np. Rodzina na Swoim czy Mieszkanie dla Młodych. Powodują one duży wzrost zainteresowania mieszkaniami, które można zakupić na preferencyjnych warunkach. Wiele osób decyduje  się wtedy na kredyt, by zmieścić się w terminie i otrzymać dotację. Gdy dane programy się kończą, spada też zainteresowanie kredytami. Z kolei jeśli kredyty są bardzo drogie i niedostępne to również odbija się echem na rynku nieruchomości, bo im mniej osób ze zdolnością kredytową, to tym mniejsza możliwość sprzedaży mieszkań.

Spadki i wzrosty cen nieruchomości

fot. cherezoff/bigstockphoto.com

Ceny nieruchomości uzależnione są również od kosztów ponoszonych przez samych deweloperów. Przestrzenie miejskie stają się coraz bardziej zatłoczone i zabudowane, więc rosną również ceny gruntów. Podczas budowy wykorzystuje się również coraz nowszą i lepszą technologię, co także wpływa na ostateczną cenę. Czasem zakres inwestycji jest tak duży, że trzeba sięgnąć po zagranicznych wykonawców, bo na naszym rynku brakuje tak dużych podmiotów gospodarczych, gotowych do ich realizacji. Dodatkowy wzrost cen spowodowany jest coraz droższymi materiałami budowlanymi. Wszystko składa się na to, że ceny danych nieruchomości rosną.

Od paru lat rynek nieruchomości pozostaje dość stabilny, a liczba nowych mieszkań rośnie, co może spowodować potencjalną sytuację, że będzie ich więcej niż zainteresowanych. Chociaż rentowność takich inwestycji jest ciągle wysoka, to nadchodzący wzrost stóp procentowych, może zmienić tę sytuację. Trzeba się również liczyć z tym, że popyt będzie malał, przez co ceny mieszkań będą coraz niższe, ale z drugiej strony – będą rosły koszta obsługi kredytów, zadłużenia, co będzie motywować do wzrostu cen nieruchomości. Duże znaczenie ma więc sytuacja ekonomiczna, która w znacznym stopniu wpływa na ceny nieruchomości – można tu nawet powiedzieć o sprzężeniu zwrotnym.

Na spadek zainteresowania nieruchomościami może wpłynąć wzrost popularności mieszkań wynajmowanych, w tym również przez działania rządowe.

Cena nieruchomości jest bardzo uzależniona od lokalizacji i planowanych inwestycji. Jeśli w pobliżu danych nieruchomości planuje się wybudowanie np. drogi szybkiego ruchu, należy się liczyć z tym, że ich ceny będą spadać w związku z niedogodnościami związanymi z hałasem. Na dość stabilnym i wysokim poziomie cen utrzymują się za to mieszkania w centrum i tzw. prestiżowych dzielnicach oraz w tych miejscach, które mają dobrą infrastrukturę (tzn. rozbudowana komunikacja miejska, przedszkola, ośrodki zdrowia itd.). Wysokie ceny dotyczą również nieruchomości zlokalizowanych w największych polskich aglomeracjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *