Ceny nieruchomości w Polsce ciągle rosną, mimo to zainteresowanie kupnem nadal jest duże. Wiele osób cały czas szuka mieszkań, ale nie zawsze do końca zdają sobie sprawę z tego, ile realnie dane mieszkanie powinno kosztować.
Sprzedający zastanawiają się, jakiej ceny żądać, by nie odstraszyć potencjalnych klientów, a kupujący martwią się, by nie przepłacić. Zwykle w takich sytuacjach z pomocą przychodzą rzeczoznawcy majątkowi lub pośrednicy nieruchomości, którzy są w stanie dokonać rzetelnej wyceny nieruchomości, m.in. szacując jej wartość w oparciu o dane transakcyjne podobnych nieruchomości w sąsiedztwie. Mimo że ich wyceny są najbardziej zbliżone do rzeczywistej wartości, to niestety w tym przypadku zawsze trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami za ich usługi. W związku z tym coraz większą popularność zdobywa usługa automatycznej wyceny nieruchomości, która może sama oszacować ich wartość i dać sprzedającemu lub klientowi lepsze rozeznanie w cenach.
Czym jest automatyczna wycena nieruchomości?
Aby wycenić mieszkanie, można np. poszukać w internecie mieszkań czy domów o podobnym standardzie, metrażu, w podobnej okolicy i dostosować naszą cenę do oferowanych przez innych sprzedających. Tyle że jest to dość czasochłonne. Z pomocą automatycznej wyceny nieruchomości można zrobić to znacznie szybciej.
Algorytm komputerowy zbiera informacje według podanych kryteriów i porównuje ceny podobnych nieruchomości, określając taką, którą może sobie zażyczyć sprzedający. Zwykle także w wyniku takiego porównania można zobaczyć podobne mieszkania lub domy, które zostały wzięte pod uwagę przy wycenie.
Automatyczna wycena nieruchomości jest jednak dobra nie tylko dla sprzedających, ale i dla potencjalnych kupców. Potencjalny nabywca zainteresowany jakimś konkretnym mieszkaniem, również przy pomocy takiego narzędzia może sprawdzić, czy zgadzając się na wyznaczoną cenę nie przepłaci.
Ograniczenia automatycznej wyceny nieruchomości
Automatyczna wycena nie jest oczywiście narzędziem idealnym. Algorytm nie jest bowiem w stanie wziąć pod uwagę wszystkich czynników wpływających na cenę ofertową. System nie ogląda przecież nieruchomości, a wycenia tylko na podstawie obliczeń z informacji podanych mu przez nas przy zapytaniu. Nie zna sytuacji prawnej lokalu ani na przykład skali pracy, którą należy włożyć w doprowadzenie go do stanu umożliwiającego komfortowe mieszkanie.
Ponadto warto pamiętać, że wynik takiej automatycznej wyceny z punktu widzenia prawa nie ma żadnej realnej mocy. Nie jest też wystarczający dla banku w przypadku zaciągania kredytu. Ostatecznie więc nie zastąpi wyceny dokonywanej przez specjalistów.
Automatyczna wycena nieruchomości staje się coraz popularniejsza, bo daje sprzedającym i nabywcom możliwość lepszego poznania cen ofertowych podobnych nieruchomości, należy jednak ciągle podchodzić do niej z odpowiednim dystansem i zdawać sobie sprawę z tego, że nadal w świetle przepisów to fachowcy zajmujący się wycenami są najwiarygodniejsi.