Mieszkania i domy – trendy cenowe w IV kwartale 2024 r.

W ciągu trzech ostatnich miesięcy 2024 roku tempo wzrostów cen transakcyjnych nadal spowalniało. Widać to szczególnie porównując stawki z tego samego okresu w 2023. W skali kwartał do kwartału ceny uległy stabilizacji, co widać w większości stolic województw objętych analizą. Warto zauważyć, że w niektórych większych miastach stawki transakcyjne z kwartału na kwartał spadły.

Warunki na rynku dobre dla kupujÄ…cych

Wyhamowywanie wzrostu cen wynikało przede wszystkim z wysokich stóp procentowych, a co za tym idzie, mniejszego popytu na nieruchomości mieszkalne. Oferta mieszkań na sprzedaż wciąż rosła, ponieważ część lokali musiała dłużej czekać na kupca. Zjawisko to widać było zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. W tej sytuacji część nabywców czekała na dalsze obniżki cen i popyt jeszcze wyraźniej spadał.

Według danych CBN w IV kwartale 2024 liczba transakcji na rynku mieszkaniowym spadła o 63% w porównaniu z tym samym okresem w 2023. Tak duża różnica to nie tylko skutek mniejszej aktywności kupców, ale i wysokiej bazy sprzedaży, którą przyniósł Bezpieczny Kredyt 2% aktywny w 2023.

Ceny stabilizują się od końca 2024 roku

Na rynku wtórnym, który stanowi 60% transakcji ogółem, w drugiej połowie 2024 roku obraz cenowy był bardzo zróżnicowany. W prawie połowie analizowanych miast zaobserwowano wzrost stawek transakcyjnych. Mimo to w IV kwartale 2024 wzrost cen notowanych w aktach notarialnych wciąż spowalniał. Przyniosło to stabilizację obrazu cenowego, który widać w skali kwartał do kwartału. W porównaniu z III kwartałem 2024 w 9 mniejszych stolicach województw ceny transakcyjne mieszkań na rynku pierwotnym wzrosły o 0,2%, a na wtórnym spadły o 0,8%

Obraz cenowy domów

AnalizÄ™ cenowÄ… segmentu domów utrudnia jego niejednorodność oraz mniejsza czÄ™stotliwość transakcji. Przez to nieÅ‚atwo o’reprezentacyjne dane w tym wÅ‚aÅ›nie sektorze.

Tymczasem domy jednorodzinne sÄ… podstawowÄ… formÄ… zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych w mniejszych miastach i na obszarach wiejskich.

Ceny transakcyjne domów jednorodzinnych w największych miastach według CBN, w przeciwieństwie do mieszkań pozostawały w trendzie wzrostowym. Co ciekawe, w tym samym czasie liczba transakcji, których przedmiotem był dom, w największych aglomeracjach wzrosła. Może być to skutek zatrzymania fali wzrostów cen materiałów budowlanych i wprowadzeniem regulacji sprzyjających inwestorom indywidualnym.

W skali rok do roku najbardziej wzrosły ceny zabudowy jednorodzinnej w aglomeracjach. Skok ten zatrzymał się na poziomie 15,4%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *