Inwestowanie w nieruchomości jest bardzo popularnym sposobem na lokalizację kapitału, głównie ze względu na w miarę stabilne ceny tego rodzaju dóbr. Inwestować można w różny sposób, albo kupować nieruchomość na wynajem, kupić i trzymać zamrożoną gotówkę czekając na lepsze rynkowe czasy i odsprzedać z zyskiem, lub w celu szybkiej sprzedaży z zyskiem.
W ostatnim przypadku jednak, aby na takiej inwestycji się nie przeliczyć, należy zastosować się do kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim należy pamiętać o naczelnej regule rządzącej wszystkimi rynkami inwestycyjnymi – sprzedajemy w czasie hossy, kupujemy w czasie bessy. Jeśli więc szczęśliwym trafem uda nam się zakupić mieszkanie w momencie rynkowego załamania, albo po prostu gorszej koniunktury, zwrot z inwestycji będzie większy.
Niższych cen zakupu można ponadto upatrywać w ogłoszeniach, zdarza się bowiem, że niektórym sprzedającym zależy na czasie, a wtedy skłonni są nieco zmniejszyć swoje oczekiwania finansowe. Podobnie jak w stosunku do klienta, który całą kwotę wykłada od razu w gotówce. Poza tym atrakcyjne ceny osiągają mieszkania sprzedawane w drodze licytacji komorniczych, a informacje o nich można znaleźć w internecie. W ten sposób, przy odrobinie szczęścia, można nabyć mieszkanie znacznie poniżej jego wartości rynkowej.
Ponadto niższe ceny osiągają mieszkania przeznaczone do remontu, i takie też powinny być celem potencjalnego inwestora. Koszt napraw i remontów, przy odpowiednim zaplanowaniu, będzie sporo niższy od różnicy w cenie takiego mieszkania i drugiego gotowego „pod klucz”. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji o kupnie, warto skonsultować się z osobą z branży, która pozwoli oszacować stan techniczny mieszkania i koszt jego renowacji.
Posiadając nieruchomość należy zastanowić się, najlepiej na podstawie dogłębnej analizy lokalnego rynku, jakiego potencjalnego klienta docelowego wybrać. Właściwie kwestię tę powinno się rozważyć jeszcze przed zakupem, po zbadaniu popytu i podaży na nieruchomości mieszkalne, perspektyw rozwoju, a także przekroju ewentualnych nabywców. Następny krok może być wykonany w kilku wariantach.
Jeśli mieszkanie znajduje się w bogatej dzielnicy, w rozwijającym się mieście, a najlepiej metropolii, gdzie ściągają zagraniczni inwestorzy oraz zamożniejsi mieszkańcy, przygotowanie do sprzedaży będzie obejmować, poza podstawowymi naprawami, wykończenie mieszkania w wysokim standardzie. W takim środowisku poza dobrym smakiem i komfortem mile widziane są wszelkie innowacyjne rozwiązania, zastosowanie więc nowoczesnych technologii, energooszczędnych sprzętów, instalacji i systemów, inteligentnego zarządzania itp. pozwoli uzyskać wyższą cenę przy sprzedaży, a tym samym wyższy zysk.
W innych przypadkach mieszkanie musi przejść niezbędne remonty, aby jego stan techniczny był prawidłowy i niepodważalny. Tu również pożądane są energooszczędne rozwiązania, jednak te ze średniej półki cenowej, mające zastosowanie czysto praktyczne i powodujące obniżenie kosztów eksploatacji. W dalszej kolejności można postąpić dwojako – albo nie wykańczać, a jedynie odświeżyć mieszkanie, lub wykończyć w dobrej jakości i standardzie zachowując przy tym rozsądny próg cenowy. Niektórzy skuszą się bowiem na nieruchomość, którą będą mogli wykończyć według własnych upodobań, inni z kolei szukają mieszkania, do którego będą mogli się od razu wprowadzić. Tak czy inaczej w obu przypadkach sprzedaż mieszkania gwarantuje zarobek.