Jak wyglÄ…da egzamin na rzeczoznawcÄ™ majÄ…tkowego?

OPOLJA/bigstockphoto.com

Rzeczoznawca majątkowy to zawód polegający na szacowaniu wartości nieruchomości. Zawód ten wykonywać mogą osoby fizyczne na podstawie specjalnych uprawnień nadawanych przez Ministra Infrastruktury. Nadanie uprawnień poprzedzone jest egzaminem zawodowym.

Rzeczoznawca dokonuje wyceny nieruchomości, a wnioski ze swojej pracy ujmuje w operacie szacunkowym, który jest zbiorem przeprowadzonych przez niego analiz, szczegółowych informacji o nieruchomości, oraz jej wartości rynkowej. Zawiera również dokumentację fotograficzną i geodezyjną. Dodatkowo rzeczoznawca majątkowy może sporządzać opracowania i ekspertyzy z zakresu rynku nieruchomości, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz skutków finansowych ich wprowadzenia, bądź zmiany, określać wartości nieruchomości na potrzeby hipoteki bankowej. Wykonywanie zawodu rzeczoznawcy majątkowego regulowane jest przepisami prawa.

Rzeczoznawcą majątkowym może zostać osoba, która posiada zdolność do czynności prawnych, oraz nie była karana za przestępstwo przeciwko:

  • dziaÅ‚alnoÅ›ci instytucji paÅ„stwowych oraz samorzÄ…du terytorialnego,
  • wymiarowi sprawiedliwoÅ›ci, wiarygodnoÅ›ci dokumentów,
  • mieniu,
  • obrotowi gospodarczemu,
  • obrotowi pieniÄ™dzmi i papierami wartoÅ›ciowymi,
  • lub przestÄ™pstwo skarbowe.

Poza tym musi posiadać wykształcenie wyższe, ukończyć studia podyplomowe w zakresie wyceny nieruchomości, odbyć praktykę zawodową lub posiadać doświadczenie. Po spełnieniu tych warunków można przystąpić do egzaminu państwowego.

Egzamin składa się z części ustanej i pisemnej. Egzamin pisemny ma formę testu wielokrotnej odpowiedzi. Składa się z 90 pytań i trwa tyle samo minut. Maksymalna ilość punktów do zdobycia to 90. Do zdania testu konieczne jest uzyskanie co najmniej 65 punktów. Po zaliczeniu części pisemnej, kandydat przystępuje do części ustnej egzaminu. Osoby, które ukończyły część pisemną lub ustną wynikiem negatywnym, lub do niej nie przystąpiły, mogą złożyć wniosek o do ministra o ponowne przystąpienie do egzaminu. Należy to zrobić najpóźniej na 40 dni przed wybranym terminem kolejnego egzaminu.

Postępowanie kwalifikacyjne w zakresie zdobycia uprawnień przeprowadza Państwowa Komisja Kwalifikacyjna, w terminie określonym przez Ministra Inwestycji i Rozwoju, a ogłoszonego w dzienniku urzędowym Ministra i na stronie internetowej Ministerstwa. Aby wziąć udział w postępowaniu należy złożyć wniosek o nadanie uprawnień, zawierający:

  • oÅ›wiadczenie o posiadaniu peÅ‚nej zdolnoÅ›ci do czynnoÅ›ci prawnych,
  • oÅ›wiadczenie o niekaralnoÅ›ci w zakresie w/w przestÄ™pstw,
  • dokumenty potwierdzajÄ…ce posiadanie wyższego wyksztaÅ‚cenia,
  • dokumenty potwierdzajÄ…ce ukoÅ„czenie studiów podyplomowych w zakresie wyceny nieruchomoÅ›ci,
  • dwie fotografie o wymiarach 35 x 45 mm przedstawiajÄ…ce wizerunek kandydata,
  • dziennik praktyki zawodowej lub inny dokument potwierdzajÄ…cy praktyczne przygotowanie do wykonywania zawodu, np. dokumentujÄ…cy dwuletnie doÅ›wiadczenie zawodowe Å›wiadczÄ…ce o nabyciu wiedzy i umiejÄ™tnoÅ›ci w zakresie wyceny nieruchomoÅ›ci w takim stopniu jak osoby, które odbyÅ‚y praktykÄ™ zawodowÄ…,
  • dowód wniesienia opÅ‚aty za postÄ™powanie kwalifikacyjne.

Po rozpatrzeniu wniosku Komisja zawiadamia kandydata o terminie egzaminu pisemnego. Każda osoba, która zdała egzamin zawodowy i otrzymała uprawnienia, wpisywana jest do Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych, prowadzonego przez Ministra Inwestycji i Rozwoju. Rejestr jest publicznie dostępny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *