Wycena nieruchomości jest procesem bardzo złożonym, w którym pod uwagę należy brać wiele czynników. Z tego powodu zajmują się nią profesjonalni rzeczoznawcy majątkowi, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia, wiedzę i doświadczenie. Wynikiem ich pracy jest operat szacunkowy, który przedstawia najbardziej prawdopodobną cenę, jaką można uzyskać za daną nieruchomość w określonych warunkach rynkowych.
Przy wykonywaniu wyceny rzeczoznawcy posługują się jednym z kilku podejść, w zależności od celu, w jakim jest ona sporządzana. Jednym z nich jest podejście kosztowe, będące jednocześnie jedynym, które można zastosować do określenia wartości odtworzeniowej nieruchomości. Wartość nieruchomości przy zastosowaniu podejścia kosztowego określa się jako koszty odtworzenia pomniejszone o wartość zużycia nieruchomości, przy czym oddzielnie określa się koszt nabycia gruntu i koszt odtworzenia jego części składowych. Kosztem nabycia gruntu będzie wartość rynkowa gruntu o takich samych cechach, który był przedmiotem rynkowej transakcji. Natomiast wartością odtworzeniową części składowych gruntu jest kwota równa kosztom ich odtworzenia bądź zastąpienia, po odjęciu wartości ich zużycia.
Podejście kosztowe charakteryzuje się więc użyciem metody odtworzeniowej lub metody zastąpienia. W pierwszym przypadku należy określić koszty odtworzenia poszczególnych części składowych gruntu przy zastosowaniu tej samej technologii i materiałów, które zostały użyte do ich budowy. Metoda zastąpienia natomiast polega, jak sama nazwa wskazuje, na zastąpieniu istniejących części składowych nowymi obiektami budowlanymi spełniającymi te same funkcje, i posiadającymi podobne cechy użytkowe, wykonanymi przy użyciu aktualnie stosowanych technologii i materiałów. Kosztami zastąpienia będą właśnie koszty związane z wymianą istniejących części składowych gruntu na nowe obiekty.
Każdą z tych metod stosuje się przy użyciu jednej z trzech technik:
- Techniki elementów scalonych, która polega na określeniu kosztów odtworzenia lub kosztów odstąpienia na podstawie ilości scalonych elementów robót budowlanych oraz scalonych cen tych robót.
- Techniki szczegółowej, w której koszty odtworzenia lub koszty zastąpienia określa się jako ilość niezbędnych robót budowlanych i cen jednostkowych tych robót. Technika ta wymaga dokonania inwentaryzacji wycenianego obiektu, wraz z pomiarem powierzchni i kubatury, a także określenia technologii budowlanej.
- Techniki wskaźnikowej, będącej iloczynem ceny wskaźnikowej oraz liczby jednostek odniesienia, dla których ustalona została cena. Można ją stosować wyłącznie wtedy, gdy obiekty, których wartość jest określana da się porównać z obiektami, których ceny wskaźnikowe są znane. Jest to jednak technika najmniej dokładna.