Finansowanie nieruchomości – najpopularniejsze opcje

Zakup nieruchomości wiąże się z inwestycją dużych środków pieniężnych. Bez względu na to, czy zamierzamy kupić mieszkanie na własny użytek, na wynajem czy jako inwestycję najpierw musimy zdecydować, w jaki sposób sfinansujemy nieruchomość. Do wyboru mamy kilka opcji.


Nieruchomość możemy zakupić na dwa sposoby – za gotówkę lub na kredyt. O ile pierwszy wariant jest jasny, w przypadku pożyczki mamy kilka opcji do wyboru. Zakup za gotówkę wymaga posiadania odpowiedniej kwoty, którą możemy bezpośrednio przekazać sprzedającemu – osobie prywatnej, firmie lub deweloperowi. To najszybszy i najlepszy sposób finansowania, ale nie każdy może sobie na niego pozwolić. Czasami nawet jeśli dysponujemy gotówką, lepszym rozwiązaniem jest wzięcie kredytu. Z jakich popularnych możliwości możemy skorzystać?

Wycena nieruchomości

fot. belozu/bigstockphoto.com

Kredyt hipoteczny

Najczęściej stosowany sposób finansowania nieruchomości to kredyt hipoteczny. Jego największą zaletą jest możliwość rozłożenia na raty, które spłacać można nawet 35 lat. Kredyt hipoteczny cieszy się dużym zainteresowaniem m.in. dlatego, że jest to najtańszy sposób na finansowanie. Proces uzyskania wsparcia od banku należy rozpocząć od złożenia wszystkich wymaganych dokumentów. Przez około 2-3 tygodnie bank analizuje materiały, dochody, umowy, wiarygodność kredytową, a także szacuje wartość nieruchomości i sprawdza jej stan prawny. Po tym czasie wydaje decyzję, a jeśli jest ona pozytywna, potrzebuje jeszcze ok. 1-2 tygodni na wypłatę kredytu. Niskie oprocentowanie  wynika z faktu, że dzięki wpisowi hipoteki do księgi wieczystej bank ma prawo sprzedać nieruchomość, jeśli klient przestanie spłacać raty.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to dobre rozwiązanie, kiedy brakuje nam części gotówki lub chcemy zakupić niewielką nieruchomość. Maksymalnie taki rodzaj pożyczki można spłacać przez 120 miesięcy. Dzięki czemu nie mamy obciążonej hipoteki, ani wpisu do księgi wieczystej. Ważną kwestią jest także możliwość wcześniejszej spłaty lub nadpłaty bez dodatkowych kosztów. Często kredyt gotówkowy jest traktowany jako dodatkowe wsparcie remontowe lub zakup wyposażenia po zakupie nieruchomości. Kredyty gotówkowe wyróżnia niskie oprocentowanie. oraz bardzo szybki czas jej udzielenia – od kilkudziesięciu minut do maksymalnie jednego dnia. Do tego dochodzi uproszczona procedura i minimalna ilość dokumentów do przedstawienia bankowi.

Kredyt na firmę

Osoby, posiadające działalność gospodarczą, spółkę z o.o. lub spółkę cywilną mogą ubiegać się o kredyt na firmę, który zostanie przeznaczony na zakup nieruchomości. Należy mieć na uwadze, że sam proces ubiegania o taką formę wsparcia jest znacznie bardziej skomplikowany i wymaga przedstawienia dodatkowych dokumentów. Podczas procedury bank ocenia wypłacalność firmy, ej rentowność, kwoty na fakturach oraz systematyczność uzyskiwanych wyników finansowych. Z drugiej strony koszty kredytu przedsiębiorca może wliczyć sobie w koszty uzyskania przychodów. Możliwości finansowania dla firm jest dużo i obejmują one zarówno kredyty firmowe zabezpieczone hipoteką, jak i z kaucją lub ubezpieczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *