Garaż lub miejsce postojowe a cena mieszkania

Miejsce do parkowania podnosi standard mieszkania, a tym samym jego wartość. Kupując nieruchomość z garażem, należy liczyć się z wydatkiem nawet o kilkadziesiąt tysięcy większym niż w przypadku wyboru mieszkania bez miejsca postojowego. Jednocześnie w ofertach wielu deweloperów dodatkowa przestrzeń uwzględniona jest już w cenie lokalu.

Miejsce postojowe może okazać się dobrą inwestycją

Zakup miejsca postojowego zwiększa cenę mieszkania z rynku pierwotnego średnio o 10 procent. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zakup lokalu bez dodatkowej przestrzeni.
Garaż lub miejsce postojowe staje się jednak coraz częściej niezbędną inwestycją. Na brak miejsc postojowych narzekają głównie mieszkańcy centrów miast. Dodatkowo warto wiedzieć także, że miejsce w garażu podziemny jest często większe niż standardowe auto. Dzięki temu można przechowywać tam również inne rzeczy, np. rowery.

Własne miejsce postojowe zwiększa jednak nie tylko komfort parkowania oraz użytkowania mieszkania, ale również jego wartość. Kupno garażu lub przestrzeni w garażu podziemnym może okazać się więc dobrą inwestycją w momencie sprzedaży nieruchomości, szczególnie w dużych miastach, gdzie brak miejsc postojowych staje się coraz bardziej dotkliwy i skłania mieszkańców do poszukiwania odpłatnych rozwiązań. Dodatkowo korzystny finansowo może być również wynajem miejsca parkingowego.

Kupując miejsce parkingowe, należy wziąć jednak pod uwagę prawną stronę transakcji. Przestrzeń w garażu podziemny nabyć można na dwa sposoby. Miejsce postojowe może być częścią nieruchomości wspólnej. W takim przypadku mieszkaniec ma prawo do wyłącznego korzystania z określonej, przypisanej mu części, jednak nie może zbyć go odrębnie od mieszkania. Jednocześnie jednak koszty utrzymania hali garażowej spoczywają na członkach wspólnoty mieszkaniowej.
Samodzielnie dysponować miejscem postojowym można natomiast, wykupując udział w garażu będącym samodzielnym lokalem niemieszkalnym.

Od czego zależy cena miejsca postojowego lub garażu?

Cena miejsca postojowego zależy od miasta, lokalizacji budynku oraz samej inwestycji. Średnia wartość miejsca postojowego w garażu podziemnym to około 20 tysięcy złotych. Trzy razy mniej zapłacić należy za przestrzeń na naziemnym parkingu. W niektórych przypadkach istnieje również możliwość miesięcznej opłaty za miejsce na zewnętrznym lub podziemnym parkingu. Deweloperzy oferują również podwójne miejsca rodzinne, które są szczególnie korzystne finansowo.

Kupno garażu może być argumentem w negocjacjach ceny mieszkania

Szukając mieszkania do nabycia, warto zwrócić uwagę na propozycje deweloperów, którzy oferują miejsca postojowe w cenach mieszkań. Ponadto zakup garażu wraz z nieruchomością może stać się również podstawą do negocjacji ceny mieszkania. Szczególnie, jeśli deweloper ma problem ze znalezieniem klientów na miejsca postojowe.

W niektórych przypadkach nabycie lokali przynależnych może być obowiązkowe. Wymóg zakupu miejsca postojowego wraz z mieszkaniem może okazać się jednak zaletą. W centrach dużych miast coraz częściej popyt na miejsca do parkowania przewyższa ich podaż, a tym samym stają się trudne do zdobycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *