Ceny mieszkań w dużych miastach

To oczywiste, że ceny mieszkań będą różniły się w zależności od miasta, ale zaskakujący bywa fakt, jak duże są różnice w obrębie jednej metropolii. Największe skrajności oczywiście występują w Warszawie, a podobna tendencja utrzymuje się w Krakowie i Wrocławiu. Jest jednak miasto, w którym ceny mieszkań zachowują się zupełnie inaczej.

Najdrożej są sprzedawane oczywiście mieszkania w centrum, w prestiżowych lokalizacjach. Wystarczy jednak oddalić się od niego o kilka kilometrów, a ceny mogą być nawet o 30% niższe. Oczywiście w przypadku mieszkań na peryferiach należy doliczyć koszty dojazdu. Jeżeli pracujemy w centrum albo dowodzimy dzieci do szkoły, to może się okazać, że w skali miesiąca na benzynę wydamy nawet tysiąc złotych! Nie można więc rozpatrywać lokum na obrzeżach miasta jako jednoznacznie tańszego w dłuższej perspektywie.

Podatek bankowy a ceny nieruchomości

fot. Adam88x/bigstockphoto.com

Warszawa – największy rozstrzał cen

Nie ma nic zaskakującego w tym, że różnice w warszawskich cenach nieruchomości względem dzielnic są najwyższe w całej Polsce. Najdrożej jest w Śródmieściu, gdzie średnia cena za metr kwadratowy wynosi 19 230 zł (według danych Emmerson Evaluation). Najtaniej jest w dzielnicach ościennych, takich jak Rembertów, Wesoła czy Wawer. Tam cena za metr kwadratowy wynosi przeciętnie 7 200 – 7 560 zł.

Podobna sytuacja jest w Krakowie i Wrocławiu, choć ceny są odpowiednio o 1 000 zł niższe. Na krakowskim Śródmieściu znajdziemy lokum za średnio  9 500 zł za m kw., a na wrocławskim za 9 200 zł za m kw. W obu miastach najtaniej jest w dzielnicach zlokalizowanych daleko od centrum, czyli na wrocławskiej Fabrycznej ( 6 840 zł za m kw.) czy na krakowskim Pogórzu ( 7 0 30 zł za m kw.).

Wyjątkowy Poznań

Wyjątkiem w statystykach jest Poznań, gdzie różnice cen mieszkań na sprzedaż pomiędzy dzielnicami sięgają zaledwie 700 zł! Najdrożej jest na Wildzie (7 660 zł za m kw.), a najtaniej na Grunwaldzie (7 000 zł za m kw.). Jeśli zależy nam na dogodnej lokalizacji, a mniej na spokojnej okolicy, to w Poznaniu zdecydowanie najbardziej opłaca się kupić mieszkanie w centrum.

We wszystkich dużych miastach w Polsce ostateczna cena nieruchomości zależy głównie od ceny działki. Deweloper musi tak przekalkulować cenę transakcyjną, aby budowa w ogóle mu się opłacała. Mieszkania w centrum zazwyczaj przyciągają zamożnych zainteresowanych, dlatego wykańczane są w wyższym standardzie, co również wpływa na cenę. Grupa docelowa jednak może pozwolić sobie na takie wydatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *