Polacy mają problem ze spłatą kredytów mieszkaniowych

Zadłużenie Polaków stale rośnie. Aktualne dane BIG wskazują, że blisko milion obywateli ma problemy z comiesięcznym spłacaniem zobowiązań. W sumie Polacy są zadłużenie na 34 mld złotych, a największe kwoty dotyczą mieszkańców większych miast. Prym w zestawieniu wiedzie Warszawa, ale najbardziej zadłużoną osobą jest obecnie mieszkaniec aglomeracji rzeszowskiej, którego zaległy dług wynosi prawie 47 mln złotych.

 Powodem większego zadłużenia w większych miastach jest standard życia, który wymaga pokaźniejszych zasobów finansowych. Droższe są mieszkanie, jedzenie czy usługi, a potrzeby większe niż w mniejszych miejscowościach. W rejonie Warszawy kłopoty finansowa ma prawie 208 tys. osób, co daje dług na poziomie 9,2 mld złotych. O połowę mniej zadłużeni są mieszkańcy aglomeracji górnośląskiej, gdzie trudności z comiesięcznym opłacaniem zaciągnięty pożyczek ma 192 tys. osób. Na ostatnim miejscu w niechlubnym zestawieniu znalazła się aglomeracja opolską z zadłużeniem na poziomie 445 mln zł.

Wycena nieruchomości zajętych pod budowę drogi

fot. belozu/bigstockphoto.com

Co ważne, tendencja do osiedlania się w większych miastach cały czas rośnie. Napływ nowych mieszkańców oznacza często napływ nowych, zadłużonych rezydentów, którzy wpływają na wyniki całego regionu. Najbardziej widocznym czynnikiem dysproporcji między dłużnikiem z dużego ośrodka miejskiego a małej miejscowości jest fakt posiadania kredytu hipotecznego. Na wsiach większość osób dziedziczy dom lub nieruchomości gminne i nie potrzebuje pożyczki z banku. W dużych miastach taka sytuacja jest rzadkością, zwłaszcza w nowych, modnych dzielnicach, gdzie komfortowe osiedla mieszkalne dopiero powstają. Ponadto kwoty kredytów na mieszkanie w Warszawie czy Gdańsku są nawet kilka razy wyższe, niż np. w Chojnicach czy Ostródzie.

Z przygotowanego raportu BIG wynika, że średnie zadłużenie mieszkańca aglomeracji sięga 32 tys. zł. W przypadku mieszkańca mniejszej miejscowości jest to o prawie tysiąc złotych mniej. Przeterminowane długi dotyczą głównie kredytobiorców w wieku 35-44 lata. Jednak niepokojąco szybko rośnie grupa zadłużonych osób, które dopiero ukończyły pełnoletność. Rekordowe zadłużenie od dłuższego czasu posiada 56-letni mieszkaniec aglomeracji rzeszowskiej, który ma do oddania prawie 47 mln złotych. Podobną kwotę, bo niecałe 46 mln, musi spłacić mieszkaniec aglomeracji warszawskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.