Polacy mają problem ze spłatą kredytów mieszkaniowych

Zadłużenie Polaków stale rośnie. Aktualne dane BIG wskazują, że blisko milion obywateli ma problemy z comiesięcznym spłacaniem zobowiązań. W sumie Polacy są zadłużenie na 34 mld złotych, a największe kwoty dotyczą mieszkańców większych miast. Prym w zestawieniu wiedzie Warszawa, ale najbardziej zadłużoną osobą jest obecnie mieszkaniec aglomeracji rzeszowskiej, którego zaległy dług wynosi prawie 47 mln złotych.

 Powodem większego zadłużenia w większych miastach jest standard życia, który wymaga pokaźniejszych zasobów finansowych. Droższe są mieszkanie, jedzenie czy usługi, a potrzeby większe niż w mniejszych miejscowościach. W rejonie Warszawy kłopoty finansowa ma prawie 208 tys. osób, co daje dług na poziomie 9,2 mld złotych. O połowę mniej zadłużeni są mieszkańcy aglomeracji górnośląskiej, gdzie trudności z comiesięcznym opłacaniem zaciągnięty pożyczek ma 192 tys. osób. Na ostatnim miejscu w niechlubnym zestawieniu znalazła się aglomeracja opolską z zadłużeniem na poziomie 445 mln zł.

Wycena nieruchomości zajętych pod budowę drogi

fot. belozu/bigstockphoto.com

Co ważne, tendencja do osiedlania się w większych miastach cały czas rośnie. Napływ nowych mieszkańców oznacza często napływ nowych, zadłużonych rezydentów, którzy wpływają na wyniki całego regionu. Najbardziej widocznym czynnikiem dysproporcji między dłużnikiem z dużego ośrodka miejskiego a małej miejscowości jest fakt posiadania kredytu hipotecznego. Na wsiach większość osób dziedziczy dom lub nieruchomości gminne i nie potrzebuje pożyczki z banku. W dużych miastach taka sytuacja jest rzadkością, zwłaszcza w nowych, modnych dzielnicach, gdzie komfortowe osiedla mieszkalne dopiero powstają. Ponadto kwoty kredytów na mieszkanie w Warszawie czy Gdańsku są nawet kilka razy wyższe, niż np. w Chojnicach czy Ostródzie.

Z przygotowanego raportu BIG wynika, że średnie zadłużenie mieszkańca aglomeracji sięga 32 tys. zł. W przypadku mieszkańca mniejszej miejscowości jest to o prawie tysiąc złotych mniej. Przeterminowane długi dotyczą głównie kredytobiorców w wieku 35-44 lata. Jednak niepokojąco szybko rośnie grupa zadłużonych osób, które dopiero ukończyły pełnoletność. Rekordowe zadłużenie od dłuższego czasu posiada 56-letni mieszkaniec aglomeracji rzeszowskiej, który ma do oddania prawie 47 mln złotych. Podobną kwotę, bo niecałe 46 mln, musi spłacić mieszkaniec aglomeracji warszawskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.