Ceny działek budowlanych w Polsce

Ziemia budowlana nigdy nie była tak droga. Coraz więcej osób chce budować się poza miastem i szuka dogodnego miejsca. Działki budowlane chętnie wykupują też deweloperzy, którzy stawiają kolejne osiedla w atrakcyjnych lokalizacjach.

Stawki za metr kwadratowy bardzo się różnią, bo wpływ na ostateczną ceną ma przede wszystkim położenie, dlatego też najdrożej jest w województwie mazowieckim, gdzie metr kwadratowy uzbrojonego terenu średnio kosztuje aż 218,2 zł, natomiast najtaniej jest w województwie lubuskim – tylko 63,4 zł za mkw.

Jednak nie tylko położenie ma znaczenie. Także powierzchnia działki decyduje o jej ostatecznym koszcie. Za mniejszy metraż, do 800 do 2500 mkw., płaci się więcej, gdyż jest on wykorzystywany pod budowę domów jednorodzinnych. Wówczas średni koszt w województwie mazowieckim wynosi aż 226,6 zł za metr, a w woj. lubuskim – 70,8 zł za mkw. Co ciekawe, największa podwyżka cen za tego typu działki została zanotowana w województwie świętokrzyskim, gdzie trzeba teraz zapłacić o ponad 26 procent więcej niż w ubiegłym roku. Ponadto w zestawieniu portalu Nieruchomosci-online.pl uwzględnione także duże działki o powierzchni między 5 a 10 tys. mkw. W tym wypadku również woj. mazowieckie jest najdroższe ze średnią stawką 168 zł za mkw. Najtańsze okazuje się kujawsko-pomorskie, gdzie duży teren budowlany można już kupić za 38,5 zł za mkw.

Z raportu wynika, że średnia cena działki budowlanej na początku 2021 roku w porównaniu z I kwartałem 2020 wzrosła o 6,5 proc. Natomiast rozpatrując najpopularniejsze działki, czyli te do 2,5 tys. mkw. pod zabudowę jednorodzinną, podwyżka wyniosła 8,6 proc.

Zgodnie z zapowiedziami analityków branżowych w drugim kwartale 2021 roku można spodziewać się niewielkich podwyżek cen działek budowlanych. Będą jednak one zależne od aktywności inwestorów w danych regionach Polski i ostatecznie mogą nie wpłynąć na średnie ceny ofertowe. Niemniej zainteresowanie zakupem gruntów budowlanych nadal będzie rosło, zwłaszcza w pobliżu większych aglomeracji oraz w miejscowościach turystycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.