Ceny kupna i najmu mieszkań na Śląsku

Śląsk kojarzy się przede wszystkim ze źle prosperującymi kopalniami, smogiem i wysokim stopniem bezrobocia. Tymczasem aglomeracja śląska jest jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków miejskich w Polsce, a rynek nieruchomości ma do zaoferowania coraz więcej mieszkań w wysokim standardzie.

Ceny mieszkań i kawalerek na wynajem na Śląsku należą nadal do najniższych w Polsce. Koszt najmu mieszkania jednopokojowego na Śląsku wynosi 813 zł (nie uwzględniając opłat za eksploatację i media), podczas gdy średnia cena dla kraju wynosi 945 zł. Wynajem mieszkania dwupokojowego natomiast to koszt na Śląsku około 957 zł, dla kraju 1307 zł. Są to więc znaczne różnice, które wynoszą odpowiednio 16 i 37%. Najwyższe ceny najmu notuje się w Gdańsku, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, a najwięcej zapłacą najemcy w stolicy, która od lat wiedzie prym w kwestii najwyższych cen nieruchomości.

Pablo_1960/bigstockphoto.com

Na Śląsku również ceny zakupu należą do najniższych, a to przekłada się na jedną z najwyższych stóp zwrotu z inwestycji. Jeśli więc kupimy tam mieszkanie z przeznaczeniem na wynajem, zwrotu możemy spodziewać się dużo szybciej niż w przypadku zakupu w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu. Dodatkowo koszty utrzymania mieszkania i czynsze są na Śląsku niższe o 1/3 w porównaniu do stolicy, co przekłada się na korzystniejsze ceny zakupu.

Dynamika rynku śląskiego pozwala sądzić, że zakup mieszkania na wynajem w tej lokalizacji to bardzo dobra inwestycja. Na korzyść przemawia także niski procent pustostanów, który dla tego regionu wynosi 3,2%, podczas gdy średnia dla kraju to około 4%. Jest to parametr, który obrazuje liczbę najemców na rynku. Mieszkania bez najemcy stoją tu puste maksymalnie dwa tygodnie w ujęciu rocznym.

Największą grupę najemców na rynku śląskim stanowią osoby młode, pracujące (ok 85%). Wśród nich najwięcej jest singli (60%), a pary stanowią pozostałą część. Studenci to zaledwie 10-15 % najemców, co wobec średniej krajowej na poziomie między 30 a 35% jest liczbą niewielką. Decydując się na zakup nieruchomości na wynajem należy więc wziąć pod uwagę strukturę rynku i zapotrzebowanie wśród poszczególnych grup najemców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *