Ceny mieszkań a ceny segmentów w szeregowcach

joegough/bigstockphoto.com

Domy szeregowe stanowią coraz większą część deweloperskich inwestycji. Nieruchomości takie cieszą się rosnącą popularnością, ponieważ stanowią kompromis między domem a mieszkaniem, które nie zapewnia takiej intymności jak szeregówka.

Domy szeregowe oferują z reguły parter, piętro, niejednokrotnie poddasze, własny ogród i garaż. Dodatkowo z powodu większej powierzchni, ich ceny za metr kwadratowy bywają atrakcyjniejsze od cen mieszkań. Za całość, z uwagi na metraż, oczywiście zapłacimy więcej, ale oferta ta będzie korzystniejsza, jeśli spojrzymy na cenę za pojedynczy metr. Za wartość mieszkania w centrum miasta można więc nabyć znacznie większą nieruchomość położoną na obrzeżach, czy w odleglejszych dzielnicach.

Inwestycje takie realizowane są szczególnie chętnie w dużych miastach, w których ilość gruntów jest ograniczona, a deweloperzy na dostępnej powierzchni chcą zmieścić jak najwięcej lokali. Idealnym rozwiązaniem w tym wypadku jest właśnie zabudowa szeregowa. Ze strony potencjalnych klientów jest to rozwiązanie atrakcyjne, ponieważ w wielu przypadkach nie byłoby ich stać na wybudowanie domu jednorodzinnego. Tymczasem zakup domu w zabudowie szeregowej jest o wiele tańszy, a lokalizacje są lepsze. Deweloper może sobie bowiem pozwolić na zakup gruntu w centrum, co przewyższa możliwości budżetowe przeciętnego Kowalskiego.

Ponadto dom szeregowy to najczęściej nieruchomość o powierzchni 80-120 mkw., czyli odpowiednik dużego mieszkania. Jest to często powierzchnia optymalna do życia, a jej zakup do udźwignięcia w ramach  dostępnego budżetu. Domy wolnostojące z reguły mają większą powierzchnię, a to kolejne koszty przy zakupie, ale i przy utrzymaniu.

W Warszawie metr kwadratowy mieszkania w połowie zeszłego roku kosztował około 7600 zł. Domy szeregowe w ofercie deweloperów możemy znaleźć już w cenie od 5200-5700 za metr kwadratowy, i to na Białołęce, czyli w atrakcyjnej lokalizacji. Za 80-metrowe mieszkanie położone w tej dzielnicy trzeba zapłacić około 500 000 zł, podczas gdy dom szeregowy o takiej samej powierzchni można nabyć już w cenie 445 000 zł. Różnica jest spora, a trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że dom szeregowy nabywamy z ogródkiem o wielkości 29 mkw.

Dla kupujących nieruchomość w miastach jest to więc ciekawa alternatywa, jeśli nie zależy im na mieszkaniu w ścisłym centrum, ale w niewielkiej od niego odległości, a także gdy chcą to połączyć ze spełnieniem marzeń o własnym domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *