Ceny mieszkań z rynku wtórnego w miastach wojewódzkich – wnioski z raportu Nieruchomosci-online.pl

Maj minął pod znakiem niedużych podwyżek cen mieszkań na rynku wtórnym. Trend ten dotyczy aż 7 z 18 miast wojewódzkich, które monitoruje co miesiąc Foksal.pl. Największe wzrosty zaobserwowano w Katowicach i Kielcach. Właśnie tam średnia cena ofertowa za metr kwadratowy wzrosła z miesiąca na miesiąc o 2 do 3%. 

Ceny powoli rosną

Według danych z raportu Nieruchomosci-online.pl rekordzistą, jeśli chodzi o podwyżki cen mieszkań z drugiej ręki, były Kielce. To tam wzrost sięgnął 3%. Niewiele lepiej było w Katowicach, tam stawki w porównaniu z kwietniem skoczyły o 2,2%. Analiza objęła też mniejsze wahania sięgające od 1 do 1,7%. Tego typu korekty wystąpiły nie tylko na stołecznym rynku, ale i w Krakowie, Wrocławiu, Toruniu czy Białymstoku. Podobnie sytuacja na rynku wtórnym wyglądała w kwietniu. Podwyżki cen za metr kwadratowy pojawiały się w wielu miejscach, ale były raczej niewielkie. Co ważne, tendencja ta jest widoczna we wszystkich większych miastach naszego kraju i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić.

Jak wspominaliśmy, podobną dynamikę wzrostów średnich stawek transakcyjnych można zaobserwować od co najmniej kilku miesięcy. Specjaliści podkreślają, że są naprawdę niewielkie szanse, aby miała ona wyhamować. Rynek pozostaje w oczekiwaniu na rządowy program Bezpieczny Kredyt 2%, który z pewnością podziała stymulująco na popyt. Prócz tego więcej kupujących na rynku to doskonały moment dla właścicieli mieszkań do podnoszenia cen.

Rynki lokalne, na których panuje stabilizacja

Warto zauważyć, że w 10 z 18 monitorowanych miast stawki transakcyjne nie uległy zmianie. Niewielkie wahania od 0,1 do 0,7% zanotowano m.in w Gdańsku, Bydgoszczy czy Szczecinie. Prócz tego Bydgoszcz obok Łodzi i Szczecina została uznana za najbardziej stabilne cenowo miasto od początku 2023 roku. Właśnie tam wahania stawek były praktycznie niezauważalne. Czy na tej mapie zauważymy miasta, gdzie cena mieszkań na rynku wtórnym spadła? Sytuację taką zanotowano w Zielonej Górze. Cena za metr zmniejszyła się tam o 1,2% w porównaniu z kwietniem. Korekta jest niewielka, ale ostatnio obserwowano taki trend w IV kwartale 2022.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *