Czym różni się wycena mieszkania nowego od używanego

Różnica między mieszkaniami nowymi a używanymi wydaje się ewidentna. Nieruchomości oferowane do sprzedaży na rynku pierwotnym są (w większości przypadków) wybudowane przy użyciu najnowszych technologii, umożliwiają w zasadzie dowolną aranżację znajdujących się w nich pomieszczeń oraz, co najistotniejsze, nie są obarczone śladami użytkowania przez poprzedniego właściciela. Mieszkania używane można uznać z kolei za sprawdzone – pod względem funkcjonalności, jakości zamieszkiwania, kontaktów sąsiedzkich, a nawet okolicy.

 

Wycena mieszkania

W sytuacji chęci kupna/sprzedaży konkretnej nieruchomości, konieczności określenia jej wartości ze względów podatkowych (spadek, darowizna, amortyzacja mieszkania), kredytowych (ustalenie wysokości wymaganego kredytu, zabezpieczenie długu dla nieruchomości) lub ubezpieczeniowych, niezbędne jest dokonanie jej wyceny. Najczęściej stosowaną metodą szacowania, zarówno w przypadku mieszkań nowych, jak i używanych, jest podejście porównawcze, polegające na określeniu wartości danego lokalu mieszkalnego poprzez porównanie cen sprzedaży (cen transakcyjnych) nieruchomości o zbliżonych parametrach, znajdujących się w pobliskiej lub podobnej okolicy.

Czynnikami wpływającymi na wartość mieszkań są między innymi: wielkość (powierzchnia całkowita i powierzchnia użytkowa), liczba i rozkład poszczególnych pomieszczeń, lokalizacja w budynku (piętro, ekspozycja względem stron świata) oraz w miejscowości (dzielnica, centrum lub obrzeża miasta itp.), stan lub standard wykończenia mieszkania, a także dostęp do dodatkowych udogodnień, takich jak miejsce parkingowe/postojowe, piwnica lub komórka lokatorska oraz możliwość korzystania ze wspólnych pomieszczeń (pralnia, suszarnia, rowerownia, wózkownia, siłownia).

Wycena mieszkania od dewelopera

Z uwagi na rodzaj mieszkania (nowe lub używane), oszacowanie wartości poszczególnych typów nieruchomości różni się, w szczególności pod względem podmiotu zlecającego i dokonującego wyceny oraz determinanty ceny ostatecznej. Wycena mieszkania nowego wykonywana jest zazwyczaj na zlecenie banku udzielającego kredytu dla przyszłego nabywcy nieruchomości, przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego lub specjalistów zatrudnionych w firmie deweloperskiej. W tym przypadku wartość nieruchomości w głównej mierze dyktuje rynek.

Wycena mieszkania używanego

Z kolei, w zależności od zapotrzebowania, wyceny mieszkania na rynku wtórnym może dokonać właściciel (porównując oferty sprzedaży podobnych mieszkań, zamieszczone w mediach lokalnych), pośrednik w obrocie nieruchomościami lub wspomniany już rzeczoznawca majątkowy. Oprócz czynników obiektywnych (wielkość i lokalizacja mieszkania), na cenę nieruchomości istotny wpływ ma jej właściciel. Biorąc pod uwagę standard oferowanego lokalu oraz własne oczekiwania, może on podwyższyć lub obniżyć cenę ofertową (wyjściową). Kluczowy jest tu jednak tak zwany stan zużycia mieszkania i wynikające z niego nakłady, jakie nabywca nieruchomości będzie musiał ponieść dostosowując ją do swoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *