Wycena nieruchomości ma na celu ustalenie faktycznej wartości budynku, lokalu użytkowego czy mieszkania. Niemniej, profesjonalnej wycenie dokonywanej przez rzeczoznawcę majątkowego podlegają również grunty, nieruchomości rolne oraz leśne maszyny i urządzenia, nasadzenia, nieruchomości w trakcie budowy oraz same nakłady poniesione na nieruchomość.
Profesjonalna wycena nieruchomości może być sporządzona tylko i wyłącznie przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego. Jego działania są unormowane przez Powszechne Krajowe Zasady Wyceny, które to zostały opracowane przez Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych. Dzięki odpowiednim przepisom, tytuł rzeczoznawcy majątkowego jest prawnie chroniony i mogą się nim legitymować tylko i wyłącznie osoby, które złożyły odpowiednie egzaminy i w ich wyniku uzyskały tytuł zawodowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu klient korzystający z usług rzeczoznawcy ma pewność, że otrzymana ocena będzie obiektywna i wiarygodna, a osoba która ją wykonuje posiada pełne kwalifikacje do oceny i wyceny danej nieruchomości. Dlatego przez wyborem rzeczoznawcy majątkowego warto sprawdzić Centralny Rejestr Rzeczoznawców Majątkowych, który prowadzony jest przez Ministerstwo Infrastruktury.
Przy wycenie nieruchomości rzeczoznawca przede wszystkim bierze pod uwagę obecną w danym okresie koniunkturę panującą na rynku nieruchomości, prognozy przyszłościowe, stan prawny wycenianego budynku, gruntu czy maszyny, wpis do ewidencji. Dodatkowo bardzo szczegółowo określany jest ogólny stan techniczny nieruchomości, jak również jej poszczególnych składowych, jej standard, zastosowana przy budowie technologia oraz stopień zużycia technicznego nieruchomości lub wycenianej maszyny.
Aby było możliwe pełne i rzetelne dokonanie wyceny, rzeczoznawca zobligowany jest do wizji lokalnej wycenianego majątku, która umożliwi mu obiektywne oszacowanie jego stanu faktycznego. Dodatkowo zostaje sporządzona pełna dokumentacja fotograficzna, która stanowi materiał dowodowy. Jest on dołączany do operatu szacunkowego.
Operat szacunkowy jest indywidualną oceną wystawianą przez rzeczoznawcę majątkowego i stanowi on dokument urzędowy. Z tego względu sporządzany jest tylko i wyłącznie w formie pisemnej. W dokumencie przedstawiony jest sposób wyceny danej nieruchomości, w tym zawarte są wszystkie czynności, jakie zostały przeprowadzone w celu dokonania obiektywnej wyceny. Zawiera on również podstawy merytoryczne i prawne jakimi kierował się rzeczoznawca, wyliczenia oraz wynik końcowy. W momencie, gdy operaty szacunkowe danej nieruchomości, wystawione przez różnych rzeczoznawców, a dotyczące jednej nieruchomości znacznie od siebie się różnią, oceny ich prawidłowości i rzetelności dokonuje organizacja zawodowa rzeczoznawców majątkowych.
Wycenę nieruchomości dokonywanej przez rzeczoznawcę wykorzystuje się między innymi do:
- ustalenia ceny sprzedaży lub najmu danej nieruchomości bądź lokalu,
- zabezpieczenia wierzytelności kredytodawcy (szczególnie w przypadkach zakupu mieszkania czy domu przez kredyt hipoteczny),
- zawarcia umowy ubezpieczeniowej,
- określenia wysokości podatków należnych za daną nieruchomość czy grunt,
- w przypadkach podziału majątku – szczególnie w sprawach spadkowych.
Najczęściej koszt profesjonalnej wyceny nieruchomości, która będzie dokonywana przez rzeczoznawcę majątkowego, ustalany jest indywidualnie i zależy między innymi od: rodzaju wycenianej nieruchomości, jej stanu prawnego, dostępności do danych jej dotyczących, poniesionego przy wycenie nakładu pracy przez rzeczoznawcę oraz wymaganego terminu jej realizacji. Dlatego nie ma możliwości podania konkretnej kwoty za tego typu usługi. Poza tym przy tej samej nieruchomości, koszty związane z jej wyceną mogą być różne u różnych rzeczoznawców majątkowych.
Artykuł bez sensu – autor zadaje pytanie ” ile kosztuje wycena?” i odpowiada “to zależy”
Chwytliwy tytuł i nic więcej.
Szkoda czasu!
Odpowiedz nie konkretna podobnie jak w kościele istnieje stały cennik lecz na konkretne pytanie dostaniemy odpowiedz: Co łaska i rozboli nas głowa.
Z mojej strony, dodam jedynie, że zamiast głowić się nad kosztami wyceny nieruchomości, zwłaszcza, gdy tyczy się to “grubszego tematu”, np. wyceny nieruchomości komercyjnej, warto skorzystać z narzędzi dostępnych online do przygotowania wyceny nieruchomości.