Jak wyceniane są deweloperskie mieszkania na sprzedaż?

Na rynku obecnie powstaje wiele inwestycji mieszkaniowych, a deweloperzy prześcigają się w walce o klienta. Aby zyskać większe zainteresowanie powinni między innymi wyróżniać się atrakcyjną ceną, gdyż to pierwszy z elementów, na które potencjalny kupiec zwraca uwagę. Ta jednak zależy od wielu czynników, i nie może przekroczyć pewnej ustalonej warunkami rynkowi granicy – ani tej dolnej, ani górnej.

Dla prawidłowej wyceny mieszkania firmy deweloperskie najczęściej posiłkują się fachową wiedzą i doświadczeniem rzeczoznawców, chociaż przedsiębiorcy z dużym stażem i doświadczeniem potrafią już ocenić, jaką kwotę są w stanie zapłacić konsumenci za daną nieruchomość.

Happy estate agent showing new home keys to a young couple after

 

Co decyduje o cenie mieszkania od dewelopera?

O cenie mieszkania decyduje przede wszystkim analiza porównawcza, która jest najczęściej stosowaną metodą. Polega ona na porównaniu nieruchomości będącej przedmiotem wyceny z mieszkaniami posiadającymi podobne ceny, które były przedmiotem transakcji na rynku. Pod uwagę brane są tu następujące kryteria: lokalizacja ogólna i szczegółowa, stan techniczny budynku, rodzaj budynku, kondygnacja, na której mieszkanie na sprzedaż się znajduje, rozkład, funkcjonalność, powierzchnia oraz standard wykończenia, czyli w opisywanym przypadku – deweloperski. Następnie badaniu podlegają cechy, spośród których wybiera się te mogące mieć wpływ na ceny transakcyjne.

Budując bazę cen transakcyjnych, czyli porównawczych, początkowo bierze się pod uwagę najbliższą okolicę inwestycji. Jeśli ilość transakcji będzie niewystarczająca, obszar ten rozszerza się do obszarów podobnych lub nawet do całego miasta. Z tego rozwiązania korzysta się najczęściej w przypadku mieszkań nietypowych, np. tych o dużej powierzchni, które na rynku sprzedażowym cały czas stanowią mniejszość.

Ponadto ustalając cenę bierze pod uwagę cechy indywidualne inwestycji. Przede wszystkim co ją wyróżnia na konkurencyjnym rynku. Będą to wszystkie dodatkowe dogodności jakimi klienci będą mogli się cieszyć, tj. planowana rozbudowa infrastruktury komunikacyjnej i usługowej, dodatkowe powierzchnie do użytku wspólnego, np. wózkarnie, pomieszczenia na sprzęty sportowe czy suszarnia, inteligentne systemy zarządzania i ochrony, i inne.

Wycena rzeczoznawcy

Jeśli zakup nieruchomości będzie finansowany za pomocą kredytu hipotecznego, niejednokrotnie bank mający go udzielić wymaga od klienta przedstawienia wyceny, dokonanej przez profesjonalnego rzeczoznawcę. Czasem jednak banki posiadają własnych pracowników zajmujących się wyceną. Dla przyspieszenia tego procesu często osoby te korzystają z dokumentacji przedstawionej przez dewelopera, w której zawarte są wszystkie informacje o nieruchomości. Ponadto mogą pozyskać dodatkowe dane z Systemu Analiz i Monitorowania Rynku Obrotu Nieruchomościami, na podstawie których ustalają właściwą dla konkretnego mieszkania cenę za metr kwadratowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *