Jak wycenić mieszkanie w bloku z wielkiej płyty?

Mieszkania w blokach z tzw. wielkie płyty, kojarzą się dziś głównie z pozostałościami poprzedniego ustroju, w którym były symbolem dobrobytu i rozwoju. Dziś ich atrakcyjność znacznie spadła na rzecz nowoczesnych osiedli, budowanych z uwzględnieniem najnowszych technologii i trendów w architekturze. To jednak powoduje, że ich cena jest relatywnie niska, więc znajdujące się w nich mieszkania nadal znajdują nabywców.

Ocena specyfiki budynku

Dokonując wyceny nieruchomości położonych w takim budownictwie rzeczoznawca majątkowy musi uwzględniać ich specyfikę. Aby prawidłowo określić wartość mieszkania bierze on pod uwagę między innymi w jakim systemie budowlanym powstał dany budynek. Wyróżnia się bowiem dwie technologie stosowane w budownictwie wielkopłytowym – zamkniętą i otwartą. W systemie zamkniętym bloki budowano od początku lat siedemdziesiątych. Mieszkania charakteryzują się tu niewielkimi przestrzeniami, o identycznym układzie w każdym pionie, nie zawsze nadających się do przebudowy, ze względu na to, że większość ścian ma charakter nośny. Te budynki posiadają także kiepską izolację, dlatego w takich mieszkaniach starty ciepła są bardzo duże, jeśli nie są dodatkowo ocieplone. Technologię otwartą natomiast charakteryzuje lepsza izolacja, a także większa różnorodność w układzie poszczególnych lokali. Większość ścian nośnych została przeniesiona z lokali do wnętrza budynku.mieszkanie w bloku z płyty

Lokalizacja mieszkania

Przy wycenie każdej nieruchomości należy wziąć pod uwagę jej lokalizację. Na korzyść mieszkań z wielkiej płyty przemawia argument, że blokowiska istniejące od kilkudziesięciu lat posiadają już rozbudowaną infrastrukturę drogową, w przeciwieństwie do osiedli nowo budowanych, ale jej stan jest mocno zróżnicowany i zależy od zarządu konkretnej wspólnoty. W okolicach blokowisk znajdują się punkty usługowe i sklepy często tworząc samowystarczalną enklawę w środku miasta. Ponadto wiele z nich leży w centrach lub w ich pobliżu – dlatego na przykład mieszkania w śródmieściu Łodzi czy Gdańska zyskują więcej punktów niż te położone na obrzeżach miast.

Zagospodarowanie okolicy bloku

Kilkadziesiąt lat temu nie przewidywano tak szybkiego wzrostu zmotoryzowania Polaków, z tego powodu budując wielkie bloki nie uwzględniano miejsca na parkingi, lub przeznaczano na nie niewielkie obszary. Obecnie w pobliżu takich budynków często jest problem z dostępnością wolnych miejsc, co również musi zostać uwzględnione przez rzeczoznawcę.

Mieszkania tego rodzaju posiadają jeszcze szereg innych charakterystycznych cech. Ściany, które pomiędzy nimi występują z reguły są bardzo cienkie, co powoduje słabe zagłuszanie hałasów pochodzących z klatek schodowych czy mieszkań sąsiadów. W dużych blokach często umieszczano także zsypy na śmieci, co w przypadku mieszkania na wyższych piętrach jest bardzo wygodne, ale z drugiej strony powoduje powstawanie nieprzyjemnego zapachu, który latem może być szczególnie uciążliwy.

Elementem, który powinno się brać pod uwagę decydując się na kupno mieszkania, jest także potraktowanie tego jako inwestycji. O ile za kilka lat wartość mieszkań na nowych osiedlach będzie wzrastać, wraz z pojawianiem się wokół nich pełnej infrastruktury, o tyle mieszkania na osiedlach powstałych kilkadziesiąt lat temu, w przypadku złego zarządzania, mogą tracić na wartości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *