Jak wycenić mieszkanie w suterenie?

Mieszkania w suterenie, czyli znajdujące się częściowo poniżej poziomu gruntu, traktuje się na rynku jako nieruchomości gorszej kategorii, dlatego też oferowane za nie ceny są dużo niższe od średnich cen mieszkań w danej lokalizacji. Wiąże się z nimi kilka niedogodności, jednak nie oznacza to, że przy odrobienie kreatywności, a jednocześnie dużo mniejszym kosztem, nie da się w niej urządzić swojego wymarzonego M.

Przede wszystkim aby można było mówić o mieszkaniu w suterenie, które często jest po prostu przystosowaną do celów mieszkalnych piwnicą, zgodnie z wymaganiami prawa budowlanego, wysokość pomieszczeń powinna wynosić co najmniej 2,5 metra. Ustalając średnią cenę za metr kwadratowy takiej nieruchomości można oczywiście posiłkować się informacjami o cenach rynkowych, w których pod uwagę bierze się lokalizację, standard wykończenia czy wielkość mieszkania, jednak musi ona zostać uszczuplona o wszystkie elementy, które nie występują w przypadku typowych mieszkań, i które powodują, że mieszkanie w suterenie może wiązać się z mniejszym komfortem.

Kitchen in the basement

Jako pierwszy element wymienia się nasłonecznienie. W tego typu mieszkaniach powierzchnie okien są dużo mniejsze, co powoduje, że do środka wpada mniej światła słonecznego. Konstrukcje niektórych budynków pozwalają jednak na ich powiększenie, co z pewnością będzie atutem działającym na korzyść ceny. Jednak umieszczenie okien niemal na granicy z gruntem powoduje, że domownicy będą musieli liczyć się z brakiem prywatności i koniecznością częstego zasłaniania okien, co zniechęca wielu potencjalnych kupców.

Na cenę oczywiście ma wpływ także standard wykończenia. Za mieszkanie do remontu oczywiście kupiec zapłaci mniej, jednak z drugiej strony niektórzy nabywcy poszukają nieruchomości właśnie w takim stanie, aby zaaranżowanie jej według własnego pomysłu zajęło mniej czasu i kosztów. Wyceniając suterenę należy także, jak w przypadku każdych nieruchomości, wziąć pod uwagę jej wielkość, ilość i sposób rozmieszczenia pomieszczeń.

Ponadto z pomieszczeniami, których ściany bezpośrednio stykają się z ziemią wiąże się ryzyko ich zawilgocenia, a w efekcie zagrzybienia. Dlatego na cenę i tym samym na korzyść sprzedającego z pewnością wpłynie odpowiednia termoizolacja i wentylacja mieszkania, wykorzystanie w tym celu nowoczesnych technologii i materiałów, które zapewnią przyszłym lokatorom komfort i higienę mieszkania.

W razie wątpliwości można skorzystać z doświadczenia i wiedzy profesjonalisty. Rzeczoznawca majątkowy czy pośrednik w obrocie nieruchomościami może dokonać precyzyjnej wyceny nieruchomości, a oparciu o powyższe czynniki oraz sytuację na rynku.

Ze względu na swoją specyfikę mieszkania w suterenach mogą kosztować prawie połowę mniej niż mieszkania standardowe. Jednak jeśli zostanie ono wykończona z użyciem najnowszych osiągnięć budownictwa, z pomysłem i dobrej jakości materiałami, przy tym jako nieruchomość nietypowa o ciekawym rozmieszczeniu pomieszczeń może zostać sprzedana za cenę zbliżoną do ceny rynkowej, burząc jednocześnie mit, zgodnie z którym suterena kojarzyła się dotąd z ciemną, wilgotną piwnicą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *