Mieszkania drożeją w całej Polsce. W niektórych lokalizacjach ceny nieruchomości z rynku wtórnego skoczyły aż o 15 %.
W I kwartale roku ten typ mieszkań cieszył się dużym powodzeniem. W tym samym czasie cena za metr kwadratowy takiego lokalu znacznie wrosła. Rosną również czynsze. Jest to wynikiem zwiększonego popytu.
W ciągu pierwszych miesięcy nowego roku sprzedaż mieszkań z rynku wtórnego wzrosła o 6-10 %. Wzrost sprzedaży widoczny jest głównie w największych miejskich ośrodkach – w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu. Tutaj wzrost cen może wynikać również z niedostatecznej liczby mieszkań dostępnych na rynku.
Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Narodowy Bank Polski, w I kwartale tego roku w górę poszły ceny nieruchomości w Katowicach, Gdańsku, Białymstoku, Warszawie, Szczecinie, Łodzi i Rzeszowie. Najniższe ceny nieruchomości notuje się w Gorzowie Wielkopolskim. Najwyższy wzrost cen mieszkań odnotowano w Poznaniu. Tutaj metr kwadratowy jest obecnie droższy o ok. 9% niż przed rokiem. We Wrocławiu natomiast ceny mieszkań z drugiej ręki skoczyły o 7,2%. W Krakowie wzrost wyniósł 6,9%.
Deweloperzy prowadzą obecnie wiele inwestycji, a ilość wydawanych pozwoleń na budowę również rośnie. Ilość mieszkań dostępnych na rynku regularnie się zwiększa. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania o powierzchni 50-65 mkw., z reguły są to lokale dwupokojowe. W dalszej kolejności poszukiwane są mieszkania trzypokojowe, o powierzchni powyżej 65 mkw., najmniej szuka się kawalerek. Dużą część kupujących, szczególnie w najatrakcyjniejszych lokalizacjach, stanowią inwestorzy kupujący mieszkanie pod wynajem.
Rosną również czynsze, a podwyżki są wynikiem zwiększających się kosztów budowy oraz rosnącego zapotrzebowania. W I kwartale 2018 roku sprzedało się nawet 6-10 % więcej nieruchomości niż w poprzednim kwartale. Większą sprzedaż odnotowano szczególnie w największych ośrodkach miejskich.