Najtańsze dzielnice w dużych miastach

Ceny nieruchomości z roku na rok idą w górę, z tego powodu zakup mieszkania może być nie tylko doskonałą inwestycją, ale również sposobem na uniknięcie w przyszłości dużych kosztów. Warto jednak zauważyć, że cena mieszkania jest bardzo mocno związana z jego lokalizacją. Nie dotyczy to jedynie miasta, w którym znajduje się oferowany lokal, ale również konkretnej dzielnicy.

Daleko od centrum

Podstawowa kwestia, która jest wspólna dla wszystkich miast w kraju jest taka, że im dalej od centrum, tym ceny mieszkań są z reguły mniejsze. Oczywiście nie dotyczy to osiedli, które z założenia były budowane jako miejsca o mocno podwyższonym standardzie. Tak więc rozglądając się za mieszkaniem tanim, należy od razu uświadomić sobie, że nie będzie ono zarówno w usługowym, jak i rozrywkowym centrum miasta.

Lokalizacja

Ceny będą różniły się również zależnie od samego miasta. Wbrew pozorom osoby zainteresowane mieszkaniami w stolicy wcale nie zapłacą najwięcej. Na ten moment na samym szczycie tabeli znajduje się Wrocław – jest to najdroższe duże polskie miasto, jeśli chodzi o zakup mieszkania, gdzie średnia cena wynosi ok. 385 tys. Za nim z właściwie tymi samymi cenami plasują się Poznań i Warszawa z cenami na poziomie ok. 370 tys. Na samym dole znaleźć można miasta takie jak Łódź, Gdańsk czy Kraków. Tutaj koszt zakupu mieszkania oscylować będzie w granicach 320-350 tys.

Mahara/bigstockphoto.com

Gdzie najwięcej?

Największy wybór dostępnych mieszkań znaleźć można w Warszawie, jak i we Wrocławiu, na drugim miejscu znajduje się Poznań, następnie Kraków, Łódź i Gdańsk. Sytuacja nie zmieni się raczej mocno w najbliższym czasie. Miasta charakteryzujące się największą liczbą dostępnych mieszkań, mogą poszczycić się największym wzrostem zarówno jeśli chodzi o aspekty gospodarcze, jak i kwestie demograficzne.

Kwestie metrażu

Warto zauważyć, że cena za metr kwadratowy będzie różniła się w poszczególnych dzielnicach jednego miasta, często bardzo znacząco. Pomimo wyboru kilku najtańszych, chociażby w Krakowie, wahania takie wynoszą ponad tysiąc złotych za metr. Jest to ogromna różnica, szczególnie zakładając zakup mieszkania, w którym będzie mogło komfortowo mieszkać kilka osób. Z tego względu należy rozpatrywać każdą z dzielnic w sposób indywidualny.

Czynniki zewnętrzne

Ceny mieszkań mogą być również różne zależnie od zewnętrznych czynników, pora roku, czy sytuacja geopolityczna mogą dość bezpośrednio wpływać na koszt nieruchomości. Niektóre sytuacje sprawiają, że ludzie dużo chętniej kupują mieszkania, uważając je za pewną inwestycję, i sposób na trwałe zabezpieczenie kapitału.

Jakie miasto wybrać?

Jest to kwestia o tyle problematyczna, że pomimo różnych ceny poszczególnych osiedli oraz metraży, koszty życia w danych miastach też będą różne. Ze względu na inne ceny podstawowych usług, często kupno mieszkania droższego, może w najbliższych latach zwrócić się dzięki zupełnie innym oszczędnościom. Podczas zakupu, warto również zwrócić uwagę na opłaty administracyjne, te mogą być różne nie tylko na terenie miast, ale nawet poszczególnych osiedli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *