Nowe przepisy dotyczące wyceny nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce ujednolicenia w obrębie praktyki dokonywania wycen nieruchomości. Ma to przynieść poprawę jakości usług rzeczoznawców majątkowych. Nowelizacja to pokłosie aktu z dnia 8 lipca 2021. Prawo dotyczące wycen nie było zmieniane przez ostatnie 19 lat, a branża nieruchomości bardzo się w tym czasie zmieniła. Właśnie dlatego rozporządzenie zostało mocno zmienione i dostosowane do procedur wyceny panujących na dzisiejszym rynku. Potrzebę korekt sygnalizowało też środowisko zawodowe rzeczoznawców majątkowych.

Wycena nieruchomości — co się zmieni?

Dyskusje ze środowiskiem rzeczoznawców oraz analiza aktualnie obowiązujących przepisów to krok do ustalenia obszarów zmian. W czasie prac nad nowelizacją zaproponowano rozwiązania obejmujące między innymi uściślenie procedur wyceny porównawczej. Potrzeba też sprecyzowania ścieżki określania nieruchomości rolnych oraz leśnych. Specjaliści z tego segmentu zwracają uwagę, że warto uregulować kwestię dokonywania oględzin nieruchomości. Na rynku pojawiają się nowe formy własności i lokale o niespotykanym wcześniej standardzie. Właśnie dlatego tak ważne jest uelastycznienie ścieżki wyceny nieruchomości. Rzeczoznawcy potrzebują więcej swobody, by móc oceniać realną, rynkową wartość danego budynku czy działki. Prócz tego zasady wyceny muszą być transparentne nie tylko dla specjalistów, ale i zleceniodawców. Dziś przepisy są zbyt zawiłe i zdarza się, że właściwie ich rozumienie wymaga konsultacji z urzędem.

Ustalenia te mogą wydawać się bardzo specjalistyczne i dotyczyć tylko wąskiej grupy zawodowej. Jednak jasne do zinterpretowania przepisy dotyczące wyceny to kwestia ważna dla każdego z nas. Praca rzeczoznawcy majątkowego wiąże się z dużą odpowiedzialnością i wpływa bezpośrednio na cenę szacowanego majątku. Właściciel nieruchomości musi mieć pewność, że specjalista nie będzie miał problemów ze zrozumieniem przepisów, do których ma się stosować. Ryzyko takie jest tym większe, im mniej aktualne są przepisy. Zmiany na tym polu są więc konieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *