Rosną ceny działek

Od kilkunastu miesięcy popyt zarówno na mieszkania, domy, jak i działki budowlane wciąż rośnie. Ogromne zainteresowanie kupujących i ograniczona podaż sprawiają, że rosną również ceny nieruchomości. Ceny ofertowe działek budowlanych w niektórych gminach wzrosły w drugim kwartale 2021 r. nawet o kilkadziesiąt procent w porównaniu z pierwszym kwartałem.

Z analizy danych na portalu Nieruchomosci-online.pl wynika, że w ostatnim czasie oferty sprzedaży działek cieszyły się większym zainteresowaniem niż oferty mieszkań czy domów. Liczba dostępnych ofert spada – w województwie podlaskim, pomorskim, śląskim i zachodniopomorskim w II kwartale br. było ich o 20 proc. mniej niż na początku roku. Zainteresowanie natomiast jest wciąż bardzo duże, a to oznacza, że pomimo nieznacznego wyhamowania dynamiki wzrostu cen, można spodziewać się, że ponownie pójdą one w górę. Osoby zainteresowanie nabyciem gruntu nie powinny więc zbyt długo czekać z decyzją. Oczywiście ceny, jakie trzeba zapłacić na metr kwadratowy działki, w dużej mierze zależą od lokalizacji. I nie tylko od regionu Polski, który nas interesuje, ale często spore różnice występują pomiędzy poszczególnymi gminami w obrębie jednego województwa.

działka

Obecnie najdrożej jest w województwie mazowieckim, pomorskim i śląskim. Ceny działek w Podkowie Leśnej wzrosły o ok. 20 proc. – z 530 zł za mkw. do 630 zł, a w Warszawie z 658 zł do 684 zł za mkw. Z kolei w Pruszkowie, Ząbkach, czy w Ożarowie Mazowieckim ceny nie uległy zmianie. W województwie śląskim najdrożej jest w okolicach Szczyrku, gdzie za metr kwadratowy gruntu trzeba zapłacić 547 zł (wzrost o 15 proc.). Wzrost cen z 232 zł/mkw. do 325 zł odnotowano w Zabrzu, z 213 do 360 zł/mkw. w Bytomiu, a ze 105 zł do 147 zł/mkw. w Zawierciu. Na Pomorzu poziom cen wiąże się z potencjałem turystycznym tej lokalizacji. Obecnie najdroższe grunty są w Krynicy Morskiej (584 zł/mkw.) Gdańsku (495 zł/mkw.), Władysławowie (421 zł/mkw.) i Redzie (330 zł/mkw.). Wśród miejscowości turystycznych ogromny wzrost cen, na poziomie 37 proc., odnotowano w Karpaczu, gdzie obecnie trzeba zapłacić 378 zł za metr kwadratowy działki.

W innych regionach wciąż można znaleźć grunty w sporo niższych cenach. Na Podkarpaciu i w województwie kujawsko-pomorskim ceny ofertowe działek wahają się miedzy 62 a 70 zł za metr kwadratowy. Województwo lubelskie, lubuskie, łódzkie i opolskie również oferują działki na sprzedaż w przystępnych cenach, zaczynających się od 73 zł/mkw. Nieco drożej jest na Warmii i Mazurach, gdzie średnia cena ofertowa działki budowlanej wynosi ok. 85 zł/mkw. i jest o 13 zł wyższa niż w pierwszym kwartale br. Osoby poszukujące gruntów zlokalizowanych w pobliżu większych miast, muszą liczyć się z tym, ze trzeba będzie zapłacić więcej. Przykładowo w Olsztynie cena metra kwadratowego działki wynosi średnio 327 zł, w Zielonej Górze 185 zł/mkw., a w okolicach Lublina 337 zł/mkw.

Przy ograniczonej podaży i dużym zainteresowaniu nabywców, wzrost cen działek jest nieunikniony. Kupujący mają jednak wybór, jeśli chodzi o lokalizację, a w związku z popularyzacją modelu pracy zdalnej, coraz więcej osób decyduje się na zakup nieruchomości w większej odległości od dużych miast, co pozwala na znalezienie atrakcyjnych ofert cenowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.