Ubezpieczenie a wartość mieszkania

Ubezpieczając mieszkanie nabywamy gwarancję rekompensaty wszystkich powstałych w nim, lub jego elementach ruchomych szkód. W ramach polisy możemy dodatkowo poszerzyć zakres ubezpieczenia na sprzęty sportowe i elektroniczne, biżuterię, dzieła sztuki i inne wartościowe przedmioty, jakie znajdują się w naszym mieszkaniu. Gwarancja wypłaty odszkodowania obejmuje ryzyka wyszczególnione w umowie ubezpieczeniowej, dlatego przed jej zawarciem należy dokładnie przeanalizować jej treść, by wiedzieć, od jakich wypadków losowych nas chroni, a także negocjować warunki aby osiągnąć jak największe bezpieczeństwo w zakresie nas interesującym.

Protect House - Insurance Concept

Ubezpieczenie mieszkania może mieć charakter ubezpieczenia na wartość odtworzeniową lub ubezpieczenia na wartość rzeczywistą. W pierwszym wypadku wartość odtworzeniowa (zwana potocznie nową) w polisie wskazana jest jako wartość pieniężna, która będzie niezbędna, by w przypadku szkody odtworzyć stan rzeczy sprzed jej powstania. Ubezpieczenie na wartość rzeczywistą natomiast polega na tym, iż zakład ubezpieczeń wypłaci kwotę odpowiadającą wyrządzonej szkodzie, pomniejszoną o koszty amortyzacji. Z perspektywy właściciela mieszkania z pewnością opcją korzystniejszą jest ubezpieczenie na wartość odtworzeniową, które pozwoli odbudować stan majątkowy poprzedzający zdarzenie, które spowodowało szkodę.

Od czego zależy wysokość ubezpieczenia?

Wysokość opłacanej składki polisy zależeć będzie przede wszystkim od ilości zdarzeń losowych, na wypadek których chcemy mieszkanie ubezpieczyć. W kontekście wartości odtworzeniowej i rzeczywistej na wartość składki wpływ może mieć już cena nieruchomości. Wysokość wartości odtworzeniowej odpowiada bowiem wartości nieruchomości z chwili zawarcia umowy ubezpieczenia, więc im wyższa jest wartość mieszkania tym wyższa będzie ustalona wartość odtworzeniowa, a tym samym wysokość składek na ubezpieczenie.

Innymi czynnikami wpływającymi na kwotę ubezpieczenia są:

  • szczegółowy zakres ubezpieczenia,
  • posiadane w mieszkaniu zabezpieczenia, np. drzwi antywÅ‚amaniowe, alarm, domofon itp.,
  • lokalizacja nieruchomoÅ›ci (na terenach szczególnie narażonych np. na zalanie, niektórzy ubezpieczyciele odmawiajÄ… zawarcia umowy ubezpieczenia, albo wysokość skÅ‚adki osiÄ…ga horrendalne kwoty),
  • dobra historia dotychczasowego ubezpieczenia i bezszkodowość, która może wpÅ‚ynąć na obniżenie ceny,
  • okres trwania ubezpieczenia, im dÅ‚uższy tym korzystniejszÄ… skÅ‚adkÄ™ można wynegocjować,
  • wysokość sumy ubezpieczenia,
  • wkÅ‚ad wÅ‚asny,
  • umiejscowienie mieszkania na niższej kondygnacji (niektóre firmy za mieszkania na parterze oferujÄ… wyższe skÅ‚adki od tych na mieszkania poÅ‚ożone wyżej, ze wzglÄ™du na wiÄ™ksze ryzyko wÅ‚amania).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *