Na cenę mieszkania składa się wiele elementów, w tym wiek budynku., ale odpowiedź na to, czy tańsze są te starsze, czy młodsze nie jest jednoznaczna. To, kiedy dany budynek powstał, wskazuje, w jakiej technologii go wykonano. Budownictwo na przestrzeni dziesięcioleci znacznie się rozwinęło, jednak wzrost technologiczny nie był jednostajny i bywały w nim gorsze okresy.
Najgorzej dla branży oceniane są czasy PRL, kiedy budowało się dużo i szybko, odstawiając jakość na dalszy plan. Budynki z wielkiej płyty faktycznie miewają mankamenty – nierówności ścian, słabą izolację akustyczną, niedokładność wykonania, jednak ich zła sława powstała w dużej mierze przez stereotypy. Mieszkania w takich blokach mają również wiele zalet, a jedną z nich jest cena. W porównaniu do nowego budownictwa (przyjmując za takowe budynki powstałe po 2000 roku) oraz przedwojennych kamienic ich wartość bywa niższa nawet o 10% od średnich cen rynkowych.
W przypadku budynków starszy wcale nie znaczy gorszy. Doskonale obrazuje to przykład kamienic wybudowanych między 1900 a 1939 rokiem, których cena potrafi być znacznie wyższa od mieszkań na nowym osiedlu. Im lepszy stan techniczny takiej nieruchomości, tym wyższa wartość rynkowa. Podobnie jeśli zlokalizowana jest ona w starej lub modnej dzielnicy. Obecnie zarówno w branży budowlanej jak i w wykańczaniu wnętrz panują trendy odnoszące się do klasyki tamtego okresu – wysokie sufity, otwarte przestrzenie, drewniane parkiety i duże okna – to można znaleźć właśnie w takich przedwojennych obiektach. Należy jednak mieć na uwadze, że często wymagają one sporych nakładów finansowych, z wymianami instalacji włącznie, co może dodatkowo podnieść ostateczny koszt zakupu. Ponadto w najstarszych budynkach wszelkie prace remontowe mogą być uzależnione od uzyskania pozwolenia wydanego przez właściwego konserwatora zabytków.
Ceny mieszkań w nowym budownictwie są bardzo zróżnicowane – zależą od miasta i lokalizacji, a także technologii w jakich zostały wykonane. Im więcej zastosowano w nich rozwiązań ekologicznych i inteligentnych, tym więcej trzeba za nie zapłacić. Tak samo jak za mieszkania położone w prestiżowych dzielnicach czy w pobliżu atrakcyjnych terenów, np. z widokiem na morze.
Powyższe zależności nie są jednak regułą, a ceny między poszczególnymi rodzajami budynków mogą się różnić, co wynika ze specyfiki lokalnego rynku. Na przykład w mieście, w którym ilość przedwojennych kamienic jest najwyższa, czyli Wrocławiu, ceny lokali w kamienicach znajdujących się w dużej dzielnicy Śródmieście są niższe niż mieszkań powstałych po 2000 roku. Tendencja ta jest odwrotna w Warszawie, gdzie liczba starych kamienic (w porównaniu do Wrocławia) jest stosunkowo niewielka. Dodatkowo większość z nich zlokalizowana jest w centralnych, prestiżowych dzielnicach miasta, co też nie pozostaje bez wpływu na ceny.