Tak wysokich cen za nieruchomości w Warszawie, Gdańsku oraz Krakowie jeszcze nie było. Mieszkania z rynku pierwotnego kosztują już ponad 10 tys. złotych za metr kwadratowych i cały czas idą w górę. Najlepiej sprzedają się mniejsze, dwupokojowe lokale, które w głównej mierze stały się sposobem na inwestowanie oszczędności, zwłaszcza przy pandemii, gdzie Polacy w obawie przed inflacją zaczęli masowo lokować swoje oszczędności w branżę mieszkaniowa.
Raport sporządzany przez Barometr Metrohouse i Gold Finance potwierdza zjawisko zakupu mieszkania pod inwestycję. Już co trzecia nieruchomość jest kupowana właśnie z tego powodu. Transakcje tego typu najczęściej realizowane są za gotówkę. Największy popyt jest na mieszkania do 45 metrów kwadratowych, które w ostatnim czasie stanowiły 36 proc. wszystkich zakupionych nieruchomości. Przeciętny koszt mieszkania oscyluje w okolicach 358 tys. zł.

fot. spectrumblue/bigstockphoto.com
Warto dodać, że bardzo podrożaÅ‚y wszelkie materiaÅ‚y budowlane i wykoÅ„czeniowe oraz koszty robocizny. To również ma bezpoÅ›redni wpÅ‚yw na ostatecznÄ… cenÄ™ nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego. Z raportu wynika, że w skali roku ceny mieszkaÅ„ w najwiÄ™kszych polskich miastach – Warszawie, GdaÅ„sku oraz Krakowie – wzrosÅ‚y aż o 10 proc. W tych miastach za metr kwadratowy nowego mieszkania pÅ‚aci siÄ™ obecnie minimum 10 tys. zÅ‚otych, a w samej Warszawie Å›rednia cena zaczęła już przekraczać rekordowe 11 tys. zÅ‚
Branża mieszkaniowa w czasie lockdownów najbardziej ucierpiała właśnie w stolicy Polski. Brak najmu pracowniczego, studenckiego i turystycznego sprawił, że co drugie mieszkanie stałe puste. Dopiero teraz sytuacja wraca do poprzedniego stanu, a lokale znajdują najemców. Jednocześnie ceny mocno idą w górę, co potwierdza ponad 11-procentowy wzrost stawek za mieszkania deweloperskie w atrakcyjnych lokalizacjach. Ponadto kolejną gałęzią baraży, która odbudowuje się po pandemii, jest sektor domów. Polacy coraz śmielej kupują działki budowlane i samodzielnie budują wymarzony dom jednorodzinny.