Wysokie ceny mieszkań w Sopocie

Ryszard Stelmachowicz/bigstockphoto.com

O tym, że mieszkania w Trójmieście są drogie, wiadomo nie od dzisiaj. Z najświeższego raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w pierwszej piątce miast z najdroższymi mieszkaniami w naszym kraju znajdują się: Sopot, Gdynia i Gdańsk. Prym wiedzie Sopot, gdzie średni koszt metra kwadratowego to aż 8862 zł. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W czołówce, oprócz Trójmiasta, znalazły się też Warszawa i Kraków.

Jak wynika z raportu GUS, miast ze średnią ceną metra kwadratowego wynoszącą powyżej 5 tys. zł – zarówno nowych, jak i używanych – jest w Polsce tylko osiem. Za Sopotem, na drugim miejscu plasuje się Warszawa, gdzie za metr kwadratowy zapłacimy o tysiąc mniej – 7783 zł. Trzecie miejsce zajmuje Kraków – 6424 zł za metr kwadratowy. Poza podium znajduje się Gdynia – 5985 zł/m kw. i Gdańsk – 5838 zł/m kw. Trzy pozostałe miasta, w których ceny mieszkań przekraczają 5 tys. zł za metr kwadratowy to Poznań, Wrocław i Świnoujście. W tym ostatnim wysokie ceny nieruchomości zależne są od dużej liczby nabywców z Niemiec.

Raport GUS dotyczy roku 2016, ale został opublikowany tak późno, ponieważ źródłem danych są akty notarialne, a ich zebranie i policzenie wymagało czasu. Chociaż nie są znane dane z 2017 i 2018 r., można przypuszczać, że Sopot nadal zajmuje pierwsze miejsce. Sytuacja wynika z tego, że w Sopocie deweloperzy budują wyjątkowo mało, a jeśli już, to stawiają na najwyższą półkę. Swoją ofertę kierują do zamożnych klientów kupujących nadmorskie apartamenty. Niewielki Sopot ma duży problem też ze znalezieniem terenów pod nowe inwestycje. Dlatego też ceny mieszkań cały czas rosną.

Przez ostatnie lata oddano do użytku niewiele nowych mieszkań (zaledwie 45 mieszkań w 2016 r. i 136 w 2017 r.), a wszystkie należały do wyższej półki cenowej. Warto wspomnieć tu o Osiedlu Okrzei, gdzie cena metra kwadratowego wynosi ok. 20 tys. zł i jest to w tej chwili najdroższe osiedle w Trójmieście.

Sopot zmaga się również z dużym problemem demograficznym. Jest jednym z miast na prawach powiatu, które w najszybszym tempie tracą mieszkańców. Miejscowi uciekają od tłumów turystów, a młodzi emigrują do miast, gdzie są tańsze mieszkania. Nic nie wskazuje na to, że sytuacja demograficzna Sopotu ma się poprawić. Wręcz przeciwnie. Według prognoz GUS w 2050 r. liczba mieszkańców miasta będzie wynosić ok 25 tys. osób.

Z raportu GUS wynika także, że średnia cena za lokal przekroczyła w naszym kraju pierwszy raz 4,6 tys. zł za metr kwadratowy i wynosi obecnie 4635 zł. Jeszcze w 2014 r. wynosiła 4117 zł. Jednak znalezienie mieszkania w cenie poniżej 3 tys. zł za metr kwadratowy jest możliwe. Takie mieszkania kupimy w miastach typowo przemysłowych lub poprzemysłowych. Najtańszy w Polsce jest Bytom – 1768 zł za m kw. Poniżej 2 tys. zapłacimy także w Wałbrzychu – 1833 zł m kw. Tanio jest też w Tarnobrzegu – 2225 zł m kw. i w Zabrzu – 2337 zł m kw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *