Sprzedaż czy zakup mieszkania to bardzo poważna inwestycja, związana z wieloma formalnościami. O ile sprzedający nieruchomość stara się uzyskać jak najwyższą cenę sprzedaży, o tyle kupującemu zależy na maksymalnym jej obniżeniu. Oczywiście cena nieruchomości, niezależnie czy jest to dom czy mieszkanie, uzależniona jest od wielu czynników. Wpływ na jej wartość ma przede wszystkim lokalizacja nieruchomości, sąsiadujące z nią zabudowania wraz z otaczającą ją infrastrukturą, stan prawny mieszkania oraz sam stan techniczny sprzedawanego lokalu.
- Duży wpływ na cenę metrażu nieruchomości ma miejsce jej usytuowania. Mieszkania, które znajdują się na osiedlach o niezbyt chlubnej opinii, z wysokim odsetkiem interwencji służb miejskich, są trudniejsze do sprzedaży. Co za tym idzie, sprzedający musi znacznie obniżyć cenę, aby zbyć lokal. Raczej mało kto decydując się na zakup wymarzonych czterech kątów, będzie miał ochotę mieszkać z niezbyt sympatycznymi sąsiadami i w niezbyt bezpiecznej okolicy. Szczególnie ma to znaczenie w przypadku rodzin z dziećmi.
- Jeżeli zaś mowa o zakupie mieszkania w stanie deweloperskim, na nowo budowanym osiedlu, to cena metra kwadratowego może ulec obniżeniu ze względu na trwające prace budowlane przy budowie pozostałych bloków. Niezbyt komfortową jest sytuacja, gdy wprowadzenie się do nowego mieszkania związane jest jeszcze z kilkuletnim hałasem za oknem, którego źródłem są maszyny budowlane pracujące przy budowie kolejnych bloków.
- Znajdujące się w pobliżu inne bloki, sklepy, szkoły i drogi dojazdowe, również nie pozostają bez wpływu na wartość nieruchomości. Z jednej strony dobre połączenie komunikacyjne z pozostałą częścią miasta jest pożądane, z drugiej zaś znajdujący się pod oknem węzeł komunikacyjny w postaci autobusów i tramwajów może negatywnie wpływać na cenę lokalu. Jeżdżące pod oknem samochody oraz środki zbiorowej komunikacji miejskiej są źródłem ciągłego hałasu.
- Bliskość szkoły i sklepów jest zazwyczaj mile widziane. Ułatwia to znacznie codzienne funkcjonowanie rodzinie, niemniej odległość od tego typu zabudowań powinna być również odpowiednia. Jeżeli okna mieszkania mają wychodzić bezpośrednio na szkolne boisko to bynajmniej nie gwarantuje to ciszy i spokoju. Podobnie sprawa się ma z dużymi sklepami, otwartymi od wczesnych godzin rannych do późnego wieczora, a nawet z małym osiedlowym sklepikiem, pod którym urzędują stali bywalcy napojów wyskokowych.
- Bezpośredni i najważniejszy wpływ na cenę mieszkania ma sam jego stan techniczny, zarówno ścian, okien czy podłogi, ale również rur, kanalizacji i instalacji elektrycznych. Znacznie niższą wartość będzie miała nieruchomość, która wymaga generalnego remontu, z kuciem ścian, zmianą rur czy wymianą okien. Są to drogie inwestycje, które będzie musiał sfinansować nowy nabywca lokalu.
- Jeżeli mowa natomiast o zakupie domu wolnostojącego, to warto szczegółowo sprawdzić jego stan prawny. Dokładnie chodzi o własność gruntu, na jakim został wybudowany, hipotekę. Jeżeli na nieruchomości znajduje się hipoteka, lub wpisani są inni dodatkowi właściciele nieruchomości, to oczywistym jest, że będzie on miał znacznie niższą cenę sprzedaży niż dom o podobnym standardzie.
- Innym czynnikiem wpływającym na obniżenie wartości domu jest plan zagospodarowania przestrzeni wokół niego. Jeżeli w planach jest budowa większej drogi, o dużym natężeniu ruchu, to warto zastanowić się jak mocno wzrośnie poziom hałasu otoczenia.
Każdy z podanych czynników, mających wpływ na cenę nieruchomości, będzie dla jednego kupującego korzystny, dla drugiego spowoduje rezygnację z zakupu. Niezależnie od wszystkiego powinniśmy szukać takiego mieszkania czy domu, który będzie pasował tylko do naszych potrzeb i spełni wszelkie indywidualne zapotrzebowania.