Ceny mieszkań pod koniec 2017 r. – podsumowanie

Mieszkańcy Warszawy, Gdańska, Łodzi czy Wrocławia musieli liczyć się ze znacznymi podwyżkami cen mieszkań, które sięgnęły nawet kilkunastu procent w skali roku. Początek tego roku dla nabywców był już nieco lepszy. Analitycy uważają jednak, że to chwilowe zjawisko.

Na rynku warszawskim trzy ostatnie miesiące 2017 roku nie wskazały na jednolite zmiany cen. Natomiast w relacji rok do roku widać ogólne wzrosty cen, i to w każdej kategorii metrażowej. O niemal 5% więcej trzeba było zapłacić za mieszkanie o wielkości od 40 do 70 metrów kwadratowych oraz za te największe – liczące ponad 100 metrów kwadratowych. W stolicy cena za metr kwadratowy mieszkania waha się od 7000 do 9000 zł.

Opłata adiacencka

fot. ratmaner/bigstockphoto.com

We Wrocławiu ceny są nawet o 3000 zł za metr kwadratowy niższe niż w Warszawie. Najniższa stawka za metr kwadratowy dotyczy mieszkań dużych, a więc liczących od 80 do 100 metrów kwadratowych. W końcówce ubiegłego roku za metr kwadratowy takiego mieszkania trzeba było zapłacić średnio niemal 5200 zł/mkw. Najdroższe były kawalerki i mieszkania składające się z dwóch pokoi do 40 metrów kwadratowych. w obu przypadkach za metr kwadratowy trzeba było zapłacić więcej niż 6000 zł.

W Gdańsku mieszkania zdrożały i to bez względu na ich metraż. Od wielu miesięcy na tamtejszym rynku zaobserwować można systematyczny wzrost cen. Na przestrzeni ostatniego kwartału 2017 roku 1 metr kwadratowy zdrożał o 4%, w ujęciu rocznym o kilkanaście procent. Przez 12 miesięcy sporo się zmieniło. Teraz za mieszkanie w Gdańsku trzeba zapłacić więcej niż np. za mieszkanie tej samej wielkości we Wrocławiu. Wyjątkiem są jedynie największe metrażowo lokale.

Podobna sytuacja ma miejsce w Krakowie. W 2017 roku za jeden metr kwadratowy trzeba było zapłacić ponad 6000 zł. Do 7000 zł/mkw. zbliżyły się stawki mieszkań o powierzchni do 35 metrów kwadratowych. Nieco mniej trzeba było zapłacić za metr kwadratowy w lokalach dużych. Jednak generalnie wahania cen duże nie były, w relacji kwartał do kwartału nie przekroczyły 6%. Podobnie było w ujęciu rocznym.

W Poznaniu średnie ceny transakcyjne mieszkań nie przekroczyły 6000 zł/mkw. Najdroższe były kawalerki i mieszkania dwupokojowe nie większe niż 35 metrów kwadratowych. Najtańsze z kolei lokale mieszkalne o powierzchni większej niż 100 metrów kwadratowych. W tym przypadku cena za metr kwadratowy nieznacznie przekraczała 5000 zł. Generalnie w aktach notarialnych pojawiały się nieco niższe stawki niż w kwartale III roku 2017. Jednak w stosunku rok do roku mieszkania w Poznaniu zdrożały o kilka procent. Największy wzrost dotknął mieszkania duże.

W Łodzi średnia cena za metr kwadratowy mieszkania wynosił od 3500 do 4200 zł. Powyżej 4000 zł/mkw. trzeba było zapłacić za lokale najmniejsze i te o powierzchni te od 70 do 100 metrów kwadratowych. Najtańsze były te liczące około 40 metrów kwadratowych. Jednak bez względu na metraż mieszkania na przestrzeni 12 miesięcy w Łodzi zdrożały o kilkanaście procent. Największy wzrost cen spotkał lokale 80 metrowe, które zdrożały o 20%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *